zamieścił: mailman
Zerosphere to gra platformowa przygotowana przez scenową grupę Code Red. Zadaniem gracza jest zebranie wszystkich rozrzuconych po planszy diamentów i odnalezienie wyjścia. Rzecz wydaje się prosta, lecz gdy spojrzymy na grafikę, wszystko zdaje się być jakieś takie... dziwne, co wyraźnie wpływa na pole widzenia. Aby jednak wygląd etapu przypominał normalny obraz, należy przymrużyć oczy... ale nie swoje, lecz głównego bohatera gry - małej, pomarańczowej kulki. Dokonujemy tego przez wciśnięcie przycisku fire. Jednak uwaga - nie możemy mrużyć oczu w nieskończoność. To tylko pomoc, aby zorientować się układzie planszy. Gra została wydana podczas party Evoke 2015, a jej ostateczna wersja pojawiła się podczas party Under Construction 2015. Obecnie autorzy zdecydowali się na udostępnienie pozycji w pudełkowym wydaniu w dwóch wersjach:
  • kolekcjonerskiej w cenie 25 euro, na którą składa się dyskietka z grą, karta MicroSD z obrazem gry oraz ścieżką dźwiekową w postaci plików MP3, zabawka Yo-yo, 16-stostronicowa instrukcja w języku angielskim, plakiat oraz naklejki.
  • budżetowej w cenie 15 euro, gdzie dostajemy dyskietkę z grą oraz wspomnianą instrukcję. Dodatkowo osobno można za 2 euro dokupić plakat.
Do działania gra wymaga dowolnej Amigi z 1 MB pamięci. Dla niezainteresowanych wersją pudełkową, nadal do pobrania jest gra w wersji elektronicznej w postaci pliku ADF.
zamieścił: mailman
RedPill to program z serii tzw. kreatorów gier. Ma on zapewniać możliwość tworzenia gier w różnych gatunkach. Powstaje w AmiBlitz2 i aktualnie dostępny jest w wersji 0.6.4 (alpha). "Odtwarzacz" stworzonych tytułów do działania wymaga dowolnej Amigi z co najmniej 1 MB pamięci Chip. Wersja do pobrania z DropBoxa. Więcej informacji można znaleźć na zamkniętej grupie na Facebooku.
 głosów: 2  tagi: RedPill, kreator gier
dodaj komentarz
zamieścił: grxmrx, nadesłał: Artur Jarosik
Autorzy pakietu AmiKit wydali odświeżoną jego wersję przeznaczoną dla systemu Mac OS. Użytkownicy mogą cieszyć się znacznie szybszą emulacją, nieporównywalną do wcześniej przygotowanych odsłon. AmiKit 9 "Reloaded for Mac" wykorzystuje emulator WinUAE działający na Wine. Ta koncepcja, paradoksalnie, jest szybsza i bardziej stabilna i kompatybilna niż jakiekolwiek inne rozwiązanie. Dodatkowo zawiera "Rabbit Hole", który pozwala uruchamiać aplikacje dla Mac OS bezpośrednio z pulpitu Amigi! Można również uruchamiać pliki z Amigi za pomocą ulubionych aplikacji na Maca. Aktualizacja dostępna jest do pobrania za darmo.
zamieścił: mailman, nadesłał: madman15
Za niecały miesiąc, 15 września 2018, odbędzie się 37. spotkanie pod szyldem Silesian Amiga Classic Party. Organizatorzy zapraszają wszystkich użytkowników i sympatyków Amigi - zarówno "klasycznej", jak i systemów NG - do uczestnictwa w imprezie. Miejsce imprezy - MDK Jordan, ul. Chopina 2, Siemianowice Śląskie. Początek imprezy - 9:00, wstęp - od 15 zł. Szczegóły na stronie imprezy.
zamieścił: slay
Na zakończonym niedawno w Kolonii party Evoke odbyło się ciekawe seminarium poświęcone współczesnym technikom tworzenia amigowych dem. "Modern Amiga Demo Cross-Development" to wykład, w którym duet świetnych amigowych koderów - Hellfire i Noname - odsłania kulisy powstawania dema "Beam Riders" oraz opowiada o koderskich trickach i technikach, jakie zostały użyte w tej produkcji.

Zapis wideo całego wykładu można obejrzeć tutaj.
zamieścił: mailman
Gra Helicopter Mission to chyba jedyna w historii gier pozycja, która stanowiła formę zachęty/promocji na przystąpienie do armii niemieckiej. Gra była dystrybuowana przez niemieckie siły zbrojne za darmo. Wydano ją w 1994 roku i stanowiła od strony prezentacji pewnego rodzaju pacyfistyczną adaptację hitu "Desert Strike" czy "Jungle Strike". Tytuł dostępny był wyłącznie w języku niemieckim. Jak możemy przeczytać na forum portalu English Amiga Board Earok pracuje nad jego angielskim tłumaczeniem i udostępnił wersję beta. Dostępny jest również film z rozgrywki tej bardzo nietypowej, wyjątkowej, lecz zarazem mało angażującej pozycji.
zamieścił: mailman, nadesłał: KM
Czesław Mnich przygotował amigową wersję gry Insidia, która zadebiutowała osiem lat temu jako gra we Flashu. Tytuł należy do platformówek. Gracz wciela się w dziwną istotę - podróżnika - który jest zmuszony do awaryjnego lądowania na mrocznej planecie. Zadanie polega na odnalezieniu dziewięciu zestawów naprawczych. Amigowa wersja została stworzona w Backbone. W archiwum znajdują się dwie wersje gry: przeznaczona dla Amig wyposażonych w 1 MB pamięci Chip i 1.5 MB pamięci Fast (ośmiokolorowa), oraz 2 MB pamięci Chip i 2 MB pamięci Fast (szesnastokolorowa)
zamieścił: mailman
Nowa wersja beta programu pocztowego Iris oznaczona numerem 36 oprócz poprawek zauważonych błędów w zakresie wysyłania wiadomości oraz usprawnień interfejsu użytkownika wprowadza możliwość tworzenia wiadomości roboczych. Więcej zmian, jak w zwykle w krótkiej dokumentacji wewnątrz archiwum z programem.
 głosów: 17  tagi: MorphOS, Iris, IMAP, klient poczty, mailer
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Dennis Boon przygotował nową wersję biblioteki sonnet.library - specjalnej wersji PowerPC.library przeznaczonej dla Amig wyposażonych w mostek Mediator, przy pomocy której procesor PowerPC znajdujący się na niektórych kartach PCI może zostać wykorzystany przez Amigę (nieposiadającą karty PowerPC) jako dodatkowy procesor zapewniając możliwość uruchamiania oprogramowania działającego pod WarpOS. Aktualnie obsługiwanych jest już pięć modeli takich kart:
  • Sonnet G3/G4 - 192 MB pamięci
  • Rapture G4 7410@450 MHz - 256 MB pamięci
  • Apocalypse G4 7410@450 MHz - 256 MB pamięci
  • Ragnarok G3 750FX@800 MHz - 256 MB pamięci
  • BigFoot Killer NIC M1 e300@400 MHz - 64 MB pamięci
Więcej informacji, w tym także obostrzenia oraz zalecenia autora dotyczące używania, znaleźć można w archiwum, które jest do pobrania z Aminetu.
zamieścił: mailman
Patrick Quaid udostępnił w repozytorium Githuba kod źródłowy kompilatora języka Pascal swojego autorstwa - PCQ Pascal. Ostatnią dostępną, darmową wersję programu można pobrać z Aminetu.
 głosów: 5  tagi: PCQ Pascal, kod źródłowy
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
W kwietniu 2009 roku w Belgii została założona firma A-EON Technology. Jako cel postawiono sobie wówczas stworzenie komputera opartego na procesorze PowerPC, który będzie działać pod AmigaOS 4. Dyrektorami firmy zostali Trevor Dickinson, Anthony Moorley oraz Ben Hermans. Trzy lata później, na wiosnę 2012 roku, narodziła się nowa firma A-EON Technology Ltd. założona w Walii, którą znamy do dziś. Nigdy nie został wyjaśniony powód takiego obrotu spraw, lecz w sieci zaczęły krążyć plotki jakoby belgijska firma rozpadła się z uwagi na kradzież jej aktywów przez jednego z partnerów oraz próbę zatuszowania tego faktu przez wysyłanie sfałszowanych wyciągów bankowych. Kilka dni temu amigowy świat obiegło nagranie, w którym prawdopodobnie Trevor Dickinson oskarża Bena Hermansa o ten proceder oraz szantażem zmusza do podpisania dokumentów, z których miałoby wynikać przekazanie darmowej licencji oraz zrzeczenie się prowizji od opłat licencyjnych.

Serwis Amiga Future zapytał bezpośrednio zainteresowanych. Trevor Dickinson przyznał, że A-EON Technology posiada ogólnoświatową licencję udzieloną przez Hyperion Entertainment na wykorzystanie nazwy AmigaOne, AmigaOS oraz Boing Ball na produktach tworzonych dla AmigaOS 4. Niemniej jednak firma A-EON Technology dokonuje płatności na rzecz Hyperion Entertainment za port systemu AmigaOS 4 na produkowany przez siebie sprzęt AmigaOne. Płatności dotyczą portowania kernela, tworzenia sterowników i/lub innych specjalnych narzędzi, które są wymagane do tego, aby AmigaOS 4 działał na komputerach AmigaOne. Trevor Dickinson powołał się również na wypowiedź Matthew Leamana na forum AmigaWorld.net, w której napisano, że A-EON Technology dokonuje wpłat tytułem pełnej (nie pomniejszonej) opłaty licencyjnej na rzecz Hyperion Entertainment za AmigaOS 4 przeznaczony dla komputerów serii AmigaOne. Każda maszyna wysyłana jest z opłaconym systemem AmigaOS 4 w pełnej kwocie licencyjnej, a nie pomniejszonej, po której mogą go nabyć użytkownicy. Ben Hermans z kolei potwierdził, że firma A-EON w pełni wywiązuje się z płatności z tytułu wynegocjowanych opłat licencyjnych.

Źródło: amiga-news.de
zamieścił: mailman
Dennis Brink uruchomił własną, odpłatną inicjatywę drukowania 3D elementów przeznaczonych do obudów różnych modeli Amigi, począwszy od A500, aż do A4000 oraz CDTV. Więcej informacji oraz lista obecnie możliwych do uzyskania komponentów znajduje się na stronie Dennisa.
zamieścił: mailman, nadesłał: Radzik
Krzysztof Radzikowski przeprowadził wywiad z Andreasem Magerlem, człowiekiem, który wydaje i tworzy Amiga Future. Jego magazyn amigowy istnieje już ponad 20. lat na rynku. Wydawany jest w dwóch językach - po niemiecku i angielsku. Polskie tłumaczenie, tradycyjnie zostanie opublikowane w jednym z kolejnych numerów Amigazynu.
zamieścił: mailman
Michael Engelke oraz dystrybutor Küster DatenSysteme udostępnili do darmowego pobrania ostatnią wersję programu do zarządzania plikami DosControl, której autorem jest Uwe Brosch. Jest to prezent dla amigowej społeczności. Zdecydowano się na ten krok z uwagi na ocalenie binarek przed "zagubieniem". Warto nadmienić, że publiczne udostępnianie programu na innych stronach niż strona Michaela Engelke jest zabronione. Program dostępny wyłącznie w wersji niemieckiej.
zamieścił: mailman, nadesłał: sachy
Choć lato w pełni i upały za oknami, RKLE Team jest już myślami przy jesieni i siódmej edycji tej wesołej imprezy, która odbędzie się w dniach 13-14 października 2018 roku. Opublikowano część opisów zaplanowanych wykładów. Adam Zalepa zaproponował poniższe tematy:
  • Raspberry Pi nie tylko jako sprzęt retro - słynna "Malinka" może się świetnie sprawdzić jako emulowana Amiga czy Commodore, ale jej możliwości są dużo szersze. Spróbujmy ją wykorzystać do uruchomienia niszowych systemów lub jako kontroler zewnętrznego sprzętu. Emulacja to nie wszystko!
  • 20-lecie działalności wydawniczej Adama Zalepy - w 1998 ukazała się książka "Amiga od A do Z". Jej autorzy przedstawili system operacyjny Amigi oraz możliwości jego konfiguracji. Całość powstawała na Amidze, mimo że wydawnictwo, które podjęło się druku nie miało nic wspólnego z "Przyjaciółką". Jak powstawała książka, kto był w to zaangażowany i jakie napotkano trudności?
  • Planowana jest też większa i bardziej interaktywna ekspozycja zasobów wydawnictwa A2.
Adam wspólnie z Piotrem Krużyckim (znanym jako Piter K. zapalonym atarowcem, redaktorem magazynu Atari Fan, organizatorem imprezy JagNES Fest) przeprowadzą mały pojedynek o honor i sławę, zapraszając na poniższy wykład i prezentację:
  • Atari Falcon kontra Amiga 1200 - przenosimy się w czasie, gdy oba te komputery miały swoją premierę. Nie wiemy jak potoczy się historia Atari i Commodore, nie mamy stu rozszerzeń na każdą okazję. Który komputer wygra? Więcej węgla!
Kolejny arcyciekawy wykład zaproponował Krzysztof A. Zembik (znany jako KAZ) - popularyzator nauki, naukowiec, inżynier d/s kreatywności, miłośnik sprzętu retro, założyciel portalu AtariOnline.pl.
  • Wykład "Papier jako nośnik danych lat 80/90" dotyczy wszelakich "papierów", które towarzyszyły zjawisku komputeryzacji lat 80/90. Będzie to przegląd twórczości domowej młodych wówczas komputerowców (np. notatki z zeszytów szkolnych), scenowe ziny, votki do głosowania na zlotach, amatorskie i półamatorskie gazetki, amatorskie opisy gier, ale także te ze studiów komputerowych, cenniki i reklamy polskich firm lat 80/90, biuletyny giełdowe. Krótko mówiąc - specyficzna dla Polski kultura papierowa, która otaczała zjawisko "oddolnej komputeryzacji". Zjawisko twórczości domowej, amatorskiej wciąż jest nieobecne w nauce, a pomijane i niedoceniane nawet w środowisku retrokomputerowym. Najwyższa pora zacząć zmieniać ten stan rzeczy. Po raz pierwszy ten wykład był prezentowany w lutym 2018 roku na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizowany w ramach projektu badawczego "Twórcze programowanie. Laboratorium", finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy program Rozwoju Humanistyki" w latach 2016-2019.
Kolejne wykłady i inne atrakcje w przygotowaniu!
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

15.05.2015

Pojawiła się wersja 3.8 systemu operacyjnego MorphOS.

15.05.1999

Firma Elbox wydała grę "Red Mars".

  • Menu PPA.pl

  • Forum

OS4.1 FE - aktualizacj... (4) 
Nowy sprzęt spod znaku... (40) »
TF536 i pełne 68030 (24) 
ADTWin - zapis dyskiet... (19) 
Stacja 5.25 i Amiga (27) 
Monitor 1084s trafopow... (26) 
Ktokolwiek widział - "... (150) »
AmiCube (3) 
CellBasics - arkusz ka... (7) 
ShapeShifter + 060 (44) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem