zamieścił: mailman
Space Invaders to zapowiedź gry, nad którą pracuje Koyot1222 oraz Proxy. Jest to klon wielkiego hitu z salonów arcade końca lat 70. i początku lat 80. Z punktu widzenia rozgrywki niewiele się różni od oryginału. Tytuł został zaprezentowany podczas tegorocznego RetroKomp GameDev Compo i został zaklasyfikowany na 11. miejscu w konkursie. Produkcja na ten moment nie posiada żadnych dźwięków.
zamieścił: mailman
Hiszpańska grupa Iron Gate wydała zapowiadaną grę Mini Legion. Tytuł stanowi produkcję z gatunku strzelanin. Dowodzimy w niej legionem żołnierzy, przed którym są do wykonania misje polegające na ratowaniu z rąk wroga innych żołnierzy i zakładników. Gra jest drugą, po Mini Swat pozycją w trylogii mini gier grupy i podobnie jak poprzedniczka powstała w Backbone. Tytuł można pobrać ze strony autorów. Planowana jest również sprzedaż w postaci pudełkowej na dyskietce.
zamieścił: mailman, nadesłał: jarokuczi
Brak kontaktu z osobą będącą obecnym zarejestrowanym właścicielem domeny aros-exec.org zmusił administrację portalu do podjęcia decyzji o przeniesieniu się pod nowy adres - https://ae.amigalife.org/index.php. Jednocześnie całe forum zostało zbudowane w oparciu o nowy silnik, w związku z czym użytkownicy są proszeni o ponowną rejestrację. Stare forum dostępne jest w formie tylko do odczytu pod adresem https://ae.amigalife.org/old.
zamieścił: mailman, nadesłał: MDW
Łukasz Unterschuetz konsekwentnie realizuje plan filmowych wywiadów z cyklu "Retro Stories". Na kanale "Szafa z grami" udostępnił trzynasty film opowiadający o trudnych początkach polskiego rynku gier komputerowych. W 85-minutowej rozmowie Mariusz Włodarczyk i Karol Włodarczyk opowiadają o próbach tworzenia gier dla Atari XL/XE na początku lat 90-tych oraz o procesie tworzenia i perypetiach związanych z wydaniem swoich gier dla Amigi w latach 1994-97. Łukasz, Mariusz i Karol serdecznie zapraszają do obejrzenia filmu, podzielenia się swoimi uwagami oraz dyskusji w komentarzach na YouTube.
zamieścił: mailman
W 21. odcinku specjalnego wydania AmiWigilii Krzysztof Radzikowski rozmawia z Mufą. W trwającej około 50 minut dyskusja poruszane są tematy AmiWest 2018 oraz aktualizacji AmigaOS 3.1.4.
zamieścił: mailman
David Zvekic systematycznie rozwija klienta BitTorrent dla AmigaOS 3.x o nazwie DizzyTorrent. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni program przeskoczył już na wersję 1.11, w której autor wyeliminował kolejne błędy, jak również ograniczył wykorzystanie procesora przez program. Dla przypomnienia, aplikacja powstała od zera na bazie specyfikacji protokołu i nie zawiera w sobie żadnego fragmentu kodu pochodzącego z innego źródła. Obsługuje protokoły BEP-3, BEP-6, BEP-15 oraz BEP-23, a także oferuje wsparcie dla ARexxa.
zamieścił: mailman, nadesłał: argasek
Wkrótce, bo już za niecałe 3 tygodnie, rozpocznie się w Krakowie kolejna, 7. już edycja międzynarodowego Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab. 25. października 2018, w ramach bloku prezentacji Patchlab Festival presents 3D Kraków, będzie można obejrzeć i wysłuchać dwóch prelekcji traktujących o scenie komputerowej: Demoscene: Digital Dope, którą poprowadzi Jakub "Argasek" Argasiński oraz Gnarly computation or an alternative world of computational art autorstwa Jana "Argiana" Argasińskiego, który opowie (m.in.) o demoscenie jako o sztuce obliczeniowej - w szerszym, bardziej akademickim ujęciu. Obydwie prezentacje odbędą się w wyjątkowej przestrzeni pubu Hevre, której wszystkie ściany zostaną na czas prezentacji ożywione za pomocą demoscenowych produkcji na 8- i 16-bitowe komputery.

Gdzie: Hevre, ul. Beera Meiselsa, Kraków
Kiedy: 25.10.2018, start: 18:00

Wstęp bezpłatny.
zamieścił: mailman
1 października 2018 roku, w wieku 52 lat zmarł Ben Daglish - muzyk i kompozytor, twórca ścieżki dźwiękowej do wielu gier powstałych dla komputerów Amiga, Commodore 64, Amstrad, ZX Spectrum.
zamieścił: mailman
Pod koniec października ukaże się nowy numer magazynu Amiga User. Przeczytamy w nim o nowej aktualizacji systemu AmigaOS 3, kontrolerach dysków SASI i SCSI, a także grach stworzonymi specjalnie dla Amigi. Magazyn drukowany jest w kolorze na papierze kredowym, ma 92 strony i wydawany jest w języku angielskim. Zamawiając wydanie papierowe otrzymamy e-book za darmo lub można zamówić go osobno w niższej cenie. Dostępna jest także prenumerata. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
zamieścił: mailman
BestWB to nowy pakiet filozofią zbliżony do BetterWB, który według autora stanowi rozszerzenie do najnowszej aktualizacji systemu AmigaOS 3.1. Lista wprowadzonych zmian oraz archiwum z pakietem do pobrania ze strony autora.
zamieścił: mailman, nadesłał: PrzemasIII
Firma Hyperion Entertainment wydała aktualizację systemu AmigaOS 3.1. Uaktualnienie oznaczone symbolem 3.1.4 wnosi głównie poprawki błędów, których się trochę nagromadziło przez ostatnie lata, ale również unowocześnia niektóre komponenty systemu do wersji znanych z AmigaOS 3.9. Cena nowej wersji systemu to wydatek około 130 zł.
zamieścił: mailman
Marek Hać przygotował artykuł stanowiący wstęp dla zainteresowanych chęcią zabawy Gitem w jego MorphOS-owej odmianie, który zawitał do tego systemu wraz z ostatnią aktualizacją. Zapraszamy do lektury.
zamieścił: mailman
iGame to oparte na MUI GUI do programu WHDLoad. Program znajduje się od dłuższego czasu w fazie przepisywania (kod źródłowy znajduje się na Github) i właśnie została udostępniona pierwsza publiczna wersja beta nowej odsłony. Wersja 2.0 wnosi dużo zmian, z których najważniejsze to:
  • od nowa zaprojektowany interfejs użytkownika
  • dodanie nowego okna ustawień
  • dodanie nowych opcji konfiguracyjnych wraz z możliwością wczytywania/zapisywania list z tytułami skatalogowanych gier
  • poprawiona obsługa błędów oraz nawigacja z poziomu klawiatury
  • dodano mechanizm lokalizacyjny przy wykorzystaniu amigowego standardu plików Catalog
  • dodano możliwość kompilacji wersji dla AmigaOS 4 oraz poprawiono możliwość kompilacji dla systemu MorphOS
Archiwum oraz więcej informacji znaleźć można tutaj. Zapraszamy również do lektury recenzji tego programu.
zamieścił: mailman
Już wkrótce ukaże się specjalne wydanie czasopisma Amigazyn przygotowane specjalnie z okazji imprezy RetroKomp 2018. Znajdą się w nim, między innymi, materiały z tego party. Jednocześnie wzrośnie objętość magazynu do 100 stron. Pismo ma być dostępne w sprzedaży od 10 października.
zamieścił: mailman, nadesłał: sachy
Pozostał już niecały miesiąc do kolejnej edycji imprezy RetroKomp, która odbędzie się 13-14 października w Gdańsku. Organizatorzy informują o kolejnych punktach programu.
  • Piotr "Kroll" Mietniowski wygłosi wykład pt. "Przegląd magazynów dyskowych dla komputerów Atari ST/STE/Falcon, z polską demosceną w tle". Wykład ma dotyczyć wszystkiego, co jest związane z demosceną Atari 16- oraz 32-bitowych i zostanie oparty o przegląd magazynów dyskowych. Jest to ważna i interesująca część wszystkiego, co kryje się pod słowem "demoscena". Jej historia sięga początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, kiedy to światło dzienne ujrzał pierwszy magazyn dyskowy wydany na wspomniane maszyny. Prezentacja będzie połączeniem dwóch wykładów o demoscenie, które odbyły się w bieżącym roku na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach projektu badawczego "Twórcze programowanie. Laboratorium", będącego częścią programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Narodowy program Rozwoju Humanistyki w latach 2016-2019".
  • Koledzy V-12/Tropyx i Teh Kain chcą w sposób praktyczny zachęcić wszystkich do własnych prób programowania małych gier na sprzęcie 8-bit, wykorzystując do tego Commodore 64 i jego BASIC oraz legendarne komendy PEEK i POKE. Jak się okaże, dzięki nim można naprawdę wiele zdziałać, np. w czasie wykładu napisać małą grę, być może na kolejny konkurs GameDev.
  • Kolega Teh Kain wystąpi również z prezentacją dla zaawansowanych programistów Amigi, gdzie podejmie mało znaną a bardzo istotną tematykę alokacji slotów DMA, współdzielenia magistrali pomiędzy procesor i resztę układów specjalizowanych, przypisane priorytety dostępu urządzeń (Audio, Sprite'y, Dysk, Wyświetlanie), itp. Materiały na ten temat są dość skąpe i mocno rozproszone, więc jest to duża okazja do powiększenia swojej wiedzy o tym jak naprawdę działa Amiga od środka.
  • Kolejny ciekawy wykład zaproponował Kaz: "Najważniejsza książka o Atari w historii". Będzie to opowieść o książce, która wpłynęła na kształt komputeryzacji w Polsce. Pierwszy polski podręcznik o programowaniu, dostępny dla setek tysięcy osób. Podręcznik, który podbijał sprzedaż Atari w Peweksie, jedna z najbardziej "piraconych" pozycji na giełdach.
  • Po wykładach i koncercie planowana jest "Noc z demosceną" z wielu platform 8/16/32-bit, oczywiście tylko z "real HW".
Organizatorzy przypominają również o tegorocznym finale RetroKomp Game-Dev Compo. Termin nadsyłania prac upływa 30 września. Zasady nadsyłania informacji o projektach są takie same jak w poprzednich latach: potrzeba dostarczenia informacji podstawowych o projekcie, zespole tworzącym, sprzęcie, screenshotów i filmu z rozgrywki. Ujawniono również planowane atrakcyjne nagrody ufundowane przez Lotharka:
  • W-Hydra: - szesnastopozycyjny, automatyczny przełącznik wejść SCART, z separacją galwaniczną
  • MIST FPGA Computer - programowalny sprzęt, który po zaprogramowaniu swego rdzenia może zostać jednym z wielu modeli retrokomputerów lub konsol
  • Mini Hydra - pięciopozycyjny, automatyczny przełącznik wejść SCART, z separacją galwaniczną
Dodatkową nagrodę w postaci wzmacniacza słuchawkowego KA71, dedykowanego nie tylko do Amigi ufundował natomiast Krashan (rastport.pl) .

Na koniec nieco smutniejsza informacja. Otóż do końca tego roku Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury, która gościła u siebie od lat imprezę RetroKomp, musi opuścić swój dotychczasowy budynek i przenieść się w jeszcze nieustalone miejsce. Oznacza to, że 7. edycja spod znaku RetroKomp (i LOAD ERROR) będzie ostatnią w tym miejscu.

Film promujący imprezę przygotowany przez Cichego/RKLE Team można obejrzeć w serwisie YouTube.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

15.05.2015

Pojawiła się wersja 3.8 systemu operacyjnego MorphOS.

15.05.1999

Firma Elbox wydała grę "Red Mars".

  • Menu PPA.pl

  • Forum

OS4.1 FE - aktualizacj... (4) 
Nowy sprzęt spod znaku... (40) »
TF536 i pełne 68030 (24) 
ADTWin - zapis dyskiet... (19) 
Stacja 5.25 i Amiga (27) 
Monitor 1084s trafopow... (26) 
Ktokolwiek widział - "... (150) »
AmiCube (3) 
CellBasics - arkusz ka... (7) 
ShapeShifter + 060 (44) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem