zamieścił: mailman
ScummVM w wersji dla AmigaOS 3.x wskoczył w drugą rewizję odsłony tego popularnego wśród fanów gier przygodowych programu. NovaCoder, które dzielnie próbuje wycisnąć przysłowiowe siódme poty z "klasyka" osiągnął kolejnych kamień milowy. Wraz z wersją 2.0.1.01 powiększył się katalog obsługiwanych gier do takich pozycji jak "Gabriel Knight", "Gabriel Knight 2", "King's Quest VII", "Leisure Suit Larry 6 (hi-res)", "Leisure Suit Larry 7", "Mixed-Up Mother Goose Deluxe", "Phantasmagoria", "Phantasmagoria 2", "Police Quest 4", "Riven: The Sequel to Myst", "Shivers", "Space Quest 6". Archiwum z wersją skompilowaną dla procesora RTG i AGA (obie wymagają procesora 68060) do pobrania z Aminetu.
zamieścił: mailman
Amikit XAmiKit, pakiet amigowych programów i gier działających pod systemami Windows, Mac, Linux i Raspberry Pi, otrzymał nową aktualizację. Najważniejsze zmiany to aktualizacja WinUAE do wersji 5.0 oraz obsługa AmigaOS 3.2.2.1. Szczegółowy wykaz zmian zamieszczono tutaj.
 głosów: 5  tagi: AmiKit X, emulacja Amigi, WinUAE
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Thomas Rapp zaktualizował program WBDock do wersji 2.896. Jest to narzędzie pozwalające na tworzenie konfigurowalnej "belki" (docka) z programami w celu ich szybkiego uruchomienia. Autor stworzył program pierwotnie dla systemu AmigaOS 1.x, lecz później równolegle rozwijał wersję dla AmigaOS 3.x, która zyskała możliwość nakładania skórek. Najnowsza wersja została wzbogacona o eksperymentalnie działającą funkcję separatora, usprawnienie dotyczące trybu automatycznego ukrywania w sytuacji, gdy program którego to dotyczyło został wyłączony oraz możliwość konfigurowania tła.
zamieścił: mailman, nadesłał: doktor666
W dniach 5-6 sierpnia 2023 roku w miejscowości Husinka k. Białej Podlaskiej odbędzie się trzecia edycja AmiBP Party. Spotkanie zorganizowane zostanie w gospodarstwie agroturystycznym "Kraciówka". Szczegóły dotyczącego ewentualnego noclegu oraz wyżywienia znajdują się na stronie spotkania.
zamieścił: mailman, nadesłał: Jacek Piszczek
Wersja 6.0 przeglądarki Wayfarer po raz kolejny aktualizuje silnik WebKit do najnowszego stabilnego WebKitGTK. Ponadto wprowadzone zostało filtrowanie bookmarków, poprawiona obsługa zapamiętywania haseł z możliwością ręcznego ich dodania oraz zapamiętania osobnych haseł dla różnych portów na tym samym hoście. Wayfarer został zlinkowany z najnowszymi bibliotekami libnix i libpng z dodanymi optymalizacjami Altivec.

Program w wersji 5.5 zaktualizuje się automatycznie po użyciu funkcji Sprawdź aktualizację.

Pełna lista zmian znajduje się na stronie wayfarer.icu.
zamieścił: mailman
Firma AirSoft Softwair przygotowała aktualizację wtyczki ZIP przeznaczonej do programu Hollywood. Dzięki niej możliwe jest korzystanie z archiwów w formacie ZIP jak z normalnych katalogów - bez potrzeby wypakowywania plików można uzyskać dostęp do zasobu archiwum, jak również bezpośrednio z niego odczytywać pliki jak również do niego zapisywać. Obsługiwane jest również archiwów zabezpieczonych hasłem. Najnowsza wersja obejmuje dostosowanie wtyczki do najnowszej wersji Hollywood (czyli 10.0). Wtyczkę przygotowano w wersjach dla AmigaOS 3, AmigaOS 4, MorphOS, AROS (x86), Linux (PowePC, ARM, x86, x64), Mac OS X (PowerPC, x86, x64), Android oraz Windows (x86, x64).
zamieścił: mailman, nadesłał: _DiskDoctor_
Od 13 października 2023 roku uruchomione zostają na Politechnice Rzeszowskiej, nowe i unikatowe w skali Polski i świata, studia podyplomowe "Retro-computing: technologie i sztuka cyfrowa". Rekrutacja rozpoczęła się 7 lipca 2023 roku i potrwa do końca września. Garść szczegółów:
  • formuła studiów zaocznych (sobota-niedziela)
  • zjazdy co około 4 tygodnie
  • formuła w 100% stacjonarna
  • koszt studiów: 3000 PLN (w 2 ratach)
  • nietypowe formuły zajęć (niektóre zajęcia w klubie studenckim)
Kierunek obejmuje interdyscyplinarnie tematykę retro computingu. Tematy wykładów to na początek wstęp (m.in. historia informatyki, historia informatyki w Polsce), a następnie retro computing (architektura 8-/16-bit, systemy operacyjne retro, urządzenia peryferyjne), co można stworzyć na retro-komputerach (historia gamedev, demoscena, retrogamedev).

Studium będzie skonkludowane opisem tzw. sektorów kreatywnych. Po kierunku można spodziewać się rozrywki, sporej dawki wiedzy, warsztatów, dobrego towarzystwa (tj. zarówno wykładowców jak i samych słuchaczy) oraz ogólnie - unikatowych doświadczeń na skalę światową. Została uruchomiona strona internetowa Studium (https://retro-computing.prz.edu.pl), gdzie znajdują się m.in. sylwetki wszystkich wykładowców. Studium posiada patronaty: Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Komitetu Społecznego Kronika Polskiej Demosceny, partnerstwo UBU Lab, oraz merytoryczną pomoc Polskiego Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Technicznego (na etapie tworzenia Studium). Na dodatek, firma Cloanto Corporation zapewniła o użyczeniu licencjonowanych plików dla uczestników, tj. części retro systemów operacyjnych, nieodpłatnie (system AmigaOS 1.x, 3.x i nie tylko). Zapraszamy!
zamieścił: mailman
Marcus "ALB42" Sackrow przygotował program o nazwie "AmiTranslate", którego zasada działania jest taka sama jak internetowego "Tłumacza" i opiera się na usłudze DeepL. W jednym okienku wprowadzana jest treść w jednym języku (możemy zdefiniować jaki to język lub pozostawić opcję "Automatic", aby aplikacja samodzielnie go rozpoznała), a w drugim okienku uzyskujemy tłumaczenie tej treści na język wskazany przez użytkownika. Wynik tłumaczenia można zapisać do pliku tekstowego lub pliku PDF. Program do działania wymagania MUI 3.8 lub wyżej, klasy MUI TextEditor oraz połączenia z internetem (wraz z AmiSSL/OpenSSL3). Dostępne są wersje dla systemów AmigaOS 3.x (68020), AmigaOS 4, MorphOS, AROS (i386, arm, x64).
zamieścił: mailman
ImmortalDrugi tom książki "From Vultures to Vampires" autorstwa Davida Pleasance oraz Trevora Dickinsona za kilka dni trafi do sprzedaży, ale już teraz można składać zamówienia. Publikacja skupia się na historii Amigi w latach 2005-2010 i podzielona została na siedem rozdziałów. Książka liczy sobie 288 stron, a jej koszt to 40 euro plus wysyłka (która rozpocznie się 14 lipca 2023). Oprócz wersji papierowej dostępna będzie również w postaci ebooka. Trzeci, ostatni tom zapowiadany jest na wrzesień 2023.
zamieścił: mailman
ImmortalZbiórka pieniędzy na seryjną produkcję retro joysticków Immortal zakończyła się sukcesem. Do tej pory joysticki produkowane były wyłącznie na życzenie w ilościach jednostkowych. Pomyślne zakończenie kampanii na Kickstarterze ma zapewnić ich większą dostępność z krótszym czasem oczekiwania (po zakończeniu etapu produkcyjnego). Joysticki Immortal utrzymane są w stylu retro znanym z automatów. Zyskały miano urządzeń wysokiej jakości i znajdują zastosowanie w Amidze, C64, C128, Atari, ZX Spectrum, Sega Master System, Sega Mega Drive. Przy wykorzystaniu odpowiednich przejściówek dostępnych na rynku z pewnością również w każdym innym komputerze oraz konsoli.
zamieścił: mailman
Podczas tegorocznej edycji konferencji DEF CON poświęconej tematom bezpieczeństwa, jeden z prelegentów - Wesley McGrew - zaprezentuje w jaki sposób retro komputery są doskonałym źródłem przypadków do poznawania zagrożeń w sieci oraz luk bezpieczeństwa. Jako przykład przedstawi amigowego klienta FTP z 1994 roku. Konferencja odbędzie się między 10 a 13 sierpnia 2023 roku w Las Vegas.
 głosów: 5  tagi: DEF CON, Amiga, FTP
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Marcus "ALB42" Sackrow przygotował program do generowania obrazów opisanych tekstem napisanym w modelu językowym Stable Diffusion. AmiDream pozwala wpisać własną treść opisującą obraz, jak również umożliwia po podaniu własnej frazy, przeobrazić ją na model językowy. Program powstał w odmianach dla różnych konfiguracji sprzętowych: AmigaOS 3.x (68000 i 68020), AmigaOS 4, MorphOS, AROS (i386, arm, x64). Do działania wymaga MUI 3.8 lub wyżej, datatypów oraz połączenia z internetem.
zamieścił: mailman
W dniach od 30 czerwca do 2 lipca odbyło się amigowe hiszpańskie party "Posadas", którego tematem przewodnim miały być cracktra stąd w kategorii "Amiga intro" wystawiono ich aż sześć. W pozostałych dwóch compo ("Amiga ECS demo" i "Amiga 64k") były już typowe produkcje w ilości po jednej sztuce: odpowiednio Compofillers Rises grupy Compofillers oraz Heavy Cargo grupy Focus Design. Ponadto miało miejsce jeszcze compo graficzne z jedną pracą oraz muzyczne, gdzie było 6 pretendentów do zwycięstwa, a ostatecznie został nim Fireboy z utworem "Was that Music?". Na tym party odbyło się również compo "Gamedev", gdzie wystawiono grę "Absolute Zero" oraz niesklasyfikowaną wersję demo gry "Doomed Castle". Wyniki dostępne są tutaj.
 głosów: 4  tagi: Posadas, scena, podsumowanie, dema
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Decrunch to amigowa impreza z kilkuletnią tradycją. Tegoroczna letnia edycja odbyła się w dniach 23-25 czerwca we Wrocławiu i z obrazu wystawionych prac wynika, że dema były tylko dodatkiem, a i ogólnie samych prac było niewiele. Odbyły się dwa compo muzyczne (Amiga Tracked MSX i Executable MSX). W obu zwyciężył Aceman (odpowiednio z utworem "Polymemoria" oraz "Yoshi-Mitsu"). W "Amiga Tracked MSX" tylko o jeden punkt uległ mu Grogon z "Tabular Ravers" oraz w "Executable MSX", również o jeden punkt, e!ghtbm z utworem "logical disorder". Jeżeli chodzi o grafikę, tutaj również miały miejsce dwie konkurencje (Amiga Raytrace GFX i Amiga Pixel GFX). W tej pierwszej zwyciężył "Blue Devil" autorstwa comankha, a drugiej "Sam Taking a Selfie with her Robot called Tom" Faceta wyprzedzając "Forest" Dżordana. Kategoria amigowych dem liczyła sobie "aż" jedną pozycję, a pozostałe dema zostały wrzucone do "jednego worka" o nazwie "Wild demo", gdzie bezapelacyjnym zwycięzcą została produkcja "Morphiller" grupy Encore przeznaczona dla systemu MorphOS. W kategorii "Intro" wystawiono dwie produkcje dla "małego Atari". Jak to już stało się tradycją, Decrunch to również "zawody" dla twórców gier. W kategorii "GAMEdev" wystawiono dwa tytuły, gdzie na pierwszym miejscu zaklasyfikowana została gra "Bulbmaster" przygotowana przez Stoopiego, a na drugim "Rescue Fight" autorstwa "Project R3D". Z oficjalną listą wyników można zapoznać się tutaj.
zamieścił: mailman
NOVA Demoparty to brytyjska impreza poświęcona głównie maszynom 8-bitowym oraz "małym" formom scenowym na "większe" komputery, która odbyła się w dniach 23-25 czerwca w Devon. W dosyć "dziwnie" brzmiącej, jak na wiodący motyw przewodni imprezy, kategorii "oldskool demo" wygrała produkcja 64k D-Funk grupy Desire przeznaczona dla Amig z chipsetem OCS/ECS, wyprzedzając dema na Orica, Acorna oraz egzotycznego BBC Bridge Companion.
 głosów: 2  tagi: Nova Party, scena, podsumowanie, dema
dodaj komentarz
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

W jaką amigową grę gra... (2500) »
Quite OK Audio (43) »
Zaproszenie na Polish ... (13) 
Ktokolwiek widział - "... (106) »
przesunięty obraz z le... (14) 
Doom4Vanilla (5) 
Nowy sprzęt spod znaku... (15) 
Wipeout 2097 (28) 
Szukam Bootblocka wykr... (6) 
Demoscena uznana za dz... (39) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Moja nowa Amiga

dodane przez: frywolny_marian

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem