zamieścił: mailman
Została udostępniona trzecia publiczna wersja alpha języka programowania AMOSPro oferującego obsługę chipsetu AGA (pierwotnie nazywanego "AMOS Professional X", a obecnie "AMOS Professional Unity"). Obsługiwane są ekrany w niskiej i wysokiej rozdzielczości w 256 kolorach i ekrany HAM8, możliwość wczytywania i zapisywania obrazów o powyższych parametrach, zapewnienie kompatybilności wstecznej dla plików banków danych oraz wprowadzenie nowego banku do obsługi palety kolorów. Dodatkowo pojawił się nowy system "wygaszania" ekranu, wprowadzono obsługę 256 kolorów dla komendy "Screen Open" oraz 24 bitów dla komendy "Colour". Zmiany przeszedł również kompilator, który rozpoznaje chipset komputera odpowiednio wykorzystując jego możliwości. W pakiecie znajdują się również nowe funkcje oraz rozszerzenie oraz przykłady ich użycia.
zamieścił: mailman
George "walkero" Sokianos przeportował dla AmigaOS 4.1 silnik blues, który umożliwia uruchamianie gier francuskiego wydawcy Titus Software. Obsługuje tytuły "The Blues Brothers", "Blues Brothers: Jukebox Adventure" oraz "Prehistorik 2". Wszystkie tytuły do uruchomienia wymagają plików wersji MS-DOS (pełna wersja lub demo) lub dla Amigi (w przypadku gry "The Blues Brothers").
zamieścił: mailman
Richard Körber zaktualizował bibliotekę identify do wersji 43.1. Jest ona wykorzystywana głównie w celu identyfikacji kart Zorro wraz z podaniem różnych informacji dotyczących tych urządzeń, ale również przekazuje wiele innych cennych informacji o konfiguracji naszego komputera, takich jak model, wersja systemu, dostępna pamięć czy też inne urządzenia peryferyjne występujące w konfiguracji. W najnowszej wersji, poza dodaniem kolejnych rozpoznawanych urządzeń, usunięto błędy związane z brakiem rozpoznawania AmigaOS 3.9 w niektórych sytuacjach oraz błąd podczas wykrywania Apollo A620.
zamieścił: mailman
Zainicjowany 31 października 2022 roku konkurs AmiGameJam 2022, który odbywał się pod hasłem "Sword & Sorcery" dobiegł końca. Zgłoszonych zostało 9 gier, z czego większość nie została jeszcze ukończona i znajduje się nadal w fazie rozwoju.
  • GothicVania - gra czerpiąca inspirację ze słynnej sagi "Castle Vania". Została ukończona, powstała w języku AMOS, dystrybuowana w postaci pliku HDF z przeznaczeniem pod emulatorem lub A500 Mini oraz jako archiwum LhA do rozpakowania na dysk twardy.
  • King Arthur: Rise of the Round Table - gra RPG natchniona "Moonstone". Wciąż w dewelopmencie, wykorzystuje chipset AGA i w obecnej, niezoptymalizowanej postaci przyzwoicie pracuje na procesorze 68030 i pamięcią Fast. Autor zastrzega jednak, że finalna wersja powinna działać na "gołej" CD32.
  • Rastan - konwersja automatowej produkcji firmy Taito. Ośmiomiesięczny (jak dotąd) dewelopment zwieńczony został wersją demonstracyjną pierwszego etapu. Gra tworzona w Scorpion Engine wymaga A500 z 1 MB pamięci.
  • Roguecraft - turowa labiryntówka podobna do "Hero Quest" czy "Legacy of Sorasil" z proceduralnie generowanymi etapami. Wciąż w fazie dewelopmentu, choć przygotowana do pobrania wersja zapewnia już przyzwoitą zabawę. Do działania wymagana A500 z 1 MB pamieci.
  • Caravandalf - gra zręcznościowa w stylu graficznym "Zeldy" czy "Dragonstone". Napisana w języku C. Przygotowane deweloperskie demo uruchomi się na A1200.
  • Rogue Declan Zero - tzw. twin-stick shooter - jedna z nielicznym amigowych strzelanin wykorzystująca specyficzny rodzaj joysticka. Etapy generowane proceduralnie. Gra została ukończona i obecnie dostępna jest wersja 1.01. Do działana wymaga A500 z 1 MB pamięci.
  • Jack In The Pit - platformówka stworzona w 48 godzin przez Earoka. Ukończona i przeznaczona dla Amigi 500 z 1 MB pamięci.
  • The Last Dungeon - zręcznościówka w bardzo wczesnej fazie dla A500 1 MB pamięci.
  • Holiday - dość oryginalny tytuł z pogranicza RPG, przygodówki i surwiwalu. Zadaniem gracza jest przetrwać w hiszpańskim kurorcie przez 11 dni. Gra powstała w CanDo i została ukończona. Do działania wymaga Amigi z systemem AmigaOS 3.0 lub wyżej, 1 MB pamięci Chip i co najmniej 6 MB pamięci Fast.
Do 20 sierpnia 2023 można oceniać poszczególne pozycje i do tego dnia jurorzy wskażą również zwycięzcę konkursu.
zamieścił: mailman
Firma Individual Computers przygotowała aktualizację sterownika graficznego P96. Lista zmian i poprawek została szczegółowo opisana na forum. Wśród nich należy odnotować dodanie emulacji trybu EHB, obsługę karty graficznej RainbowII oraz karty Commodore A2410 znanej również jako "Tiga". W tym ostatnim przypadku sterownik jest w dosyć wczesnej fazie rozwoju i na ten moment nie wykorzystuje jeszcze DMA. Ponadto, zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami, w skład archiwum wchodzi również zaktualizowane narzędzie konfiguracyjne P96Prefs oraz P96ScreenCX. Aktualizacja dostępna jest do pobrania z historii zakupów do 12 miesięcy po zakupie.
zamieścił: mailman, nadesłał: juen
Na kanale "Forgotten Computer" zamieszczony został film w całości poświęcony programowi IMP3. Prowadzący opisuje możliwości programu, przedstawia urządzenie IMPBox oraz przeprowadza wywiad z Pawłem Nowakiem, czyli Juenem - autorem IMP-a. Dodatkowo autor filmu pokusil się o napisanie dokumentacji do programu, którą ma zamiar rozwijać. Jak ona już wygląda można zobaczyć na specjalnej stronie witryny Forgotten Computer.

W ramach przypomnienia, programy IMP3 oraz urządzenie IMPBox były również opisane w pierwszym i trzecim numerze publikacji Amiga Friendship.
zamieścił: mailman
Dla systemów AmigaOS 3.x oraz AmigaOS 4.x udostępniono nową wersję biblioteki AmiSSL. Główną zmianą jest kompilacja w oparciu o OpenSSL 3.1.2.
 głosów: 9  tagi: AmiSSL, AmigaOS 3, AmigaOS 4
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Dostępny jest jedenasty numer dwumiesięcznika ZZap! Amiga. Wewnątrz znaleźć można recenzje gier (żadna nie otrzymała wyróżnienia w postaci pieczątki Sizzlera), "Tenebra 2", "Kalle Kloakk", "Chopper Duel", "Xevious", "Xenon 2" oraz "Rick Dangerous Enhanced". Ponadto wspomnienia Tima Wrighta dotyczące gry "Carthage", wywiad ze Scottem Jensenem - autorem amigowej konwersji gry "Tapper", scenowe wspomnienia Cosy'ego oraz recenzja książki "Crackers - Chapter 2: The Data Storm". Dodatkowo stałe rubryki, czyli kolekcje scenowych grafik, obrazków z oryginalnych pudełek z gier, a także kącik scenowych legend - tym razem przegląd logosów. W numerze znalazła się również kolejna część artykułu dotyczącego silnika Scorpion. Magazyn składa się z 60. kolorowych stron i dostępny w cenie 4,99 funta.
zamieścił: mailman
Achim Pankalla przygotował dla AmigaOS 4 wersję 1.22 portu arkusza kalkulacyjnego Ignition. W najnowszej autor dodał obsługę kodowania UTF8 w plikach CSV, obsługę więcej niż jednego znaku kropki w nazwach plików, wyeliminował błąd zawieszania się procesu ARexxa przy zbyt dużej ilości komend, jak również błąd w menedżerze czcionek. Dodatkowo dwa tygodnie temu została zaktualizowana wtyczka do obsługi formatu OpenDocument. Program można pobrać między innymi z Aminetu.
zamieścił: mailman
WonderboyAcidbottle w listopadzie 2022 udostępnił port gry Wonderboy w amigowym wydaniu. Jest to pierwsza cześć cyklu gier sagi Wonder Boy, z czego na Amigę dostępna jest wyłącznie część drugą pod nazwą WonderBoy in Monsterland. Kilka dni temu, autor udostępnił aktualizację tytułu, w której wprowadził pokaźną ilość zmian, z czego warto wymienić takie elementy jak poprawki wykrywania kolizji z obiektami, wprowadzenie dodatkowego potwierdzenia wyjścia z gry, dodanie opcji częstszego przyznawania dodatkowych żyć, wprowadzenie funkcji zapisywania najlepszych wyników oraz przyspieszenie wczytywania gry. Amigowy port powstał w silniku Scorpion Engine i do działania wymaga Amigi 500 z 1 MB pamięci Chip oraz 1 MB pamięci Fast lub Chip. Gra dostępna jest za darmo, ale w ramach własnego uznania, można autorowi odpowiednio wesprzeć finansowo.
zamieścił: mailman
Zespół Apollo udostępnił nową wersję oprogramowania dla akceleratorów serii V2. Apollo Core GOLD 2.17 o nazwie kodowej "Bronto" wprowadza możliwość ustawienia czterech trybów prędkości karty, kilka nowych instrukcji wykorzystywanych podczas kompilacji kodu przez GCC, co przekłada się poprawę wydajności oraz kilka optymalizacji dotyczących koprocesora, które zostały przeportowane z ich odpowiednika w kartach V4.
zamieścił: mailman, nadesłał: Rafael/ARMO
Rafael/ARMO przygotował dla systemu MorphOS pierwszą, oficjalną wersję beta programu Git Desktop. Jest to graficzny interfejs dla Gita (systemu kontroli wersji), wzorowany m.in. na GitHub Desktop. Do korzystania z Git Desktop wymagany jest zainstalowany MorphOS SDK. Niezbędna jest również podstawowa wiedza z zakresu działania Gita (dlatego warto zapoznać się z artykułem autora MorphOS i GitHub). Program można pobrać z MorphOS-Storage oraz z Aminetu.
zamieścił: mailman
A1222Eldee stephens uzyskał od firmy A-EON zgodę na przygotowanie publicznie dostępnego poradnika dla potencjalnych nabywców płyt głównych A1222+. Autor, będąc testerem, zebrał w nim wiele elementów, o których powinien wiedzieć użytkownik w procesie przygotowania sobie środowiska. Poradnim zawiera również wiele porad, tipsów, testów, jak również listę kompatybilności gier i programów. Strona z informacjami jest stale rozwijana.
zamieścił: mailman
Jean-Francois Fabre, znany na amigowej scenie jako JOTD - autor JST oraz wielu slave do gier obsługiwanych przez WHDLoad, od ponad roku pracuje nad przygotowaniem portów gier Arcade, które nigdy wcześniej na Amigę nie trafiły. Na wstępie należy wspomnieć, że pomimo iż oryginały są leciwe i sięgają przełomu lat 70. i 80. poprzedniego stulecia, autor próbuje za wszelką cenę jak najwierniej je przenieść w amigowe realia zbliżając je do oryginału. W 2021 i 2022 roku przygotował pozycje: Amidar500, Scramble500, Pacman500 oraz MsPacman500, a w roku 2023 otrzymaliśmy już Xevious1200 oraz Galaxian500. W miniony weekend do kolekcji dołączyła gra Pengo500.
zamieścił: mailman
Programista Lemming880, autor serii gier o nazwie Boxx (recenzja całej sagi znajduje się na naszym portalu), od pewnego czasu przepisywał na Scorpion Engine pierwszą część przygód "pudełkowatego" bohatera, którą określił mianem Boxx Remake. W kwestiach graficznych pomagał mu przy tym Koyot, a postęp prac można było śledzić na stronie projektu. Przez dłuższy czas ostatnią wersją był odsłona 0.5 datowana na luty 2023, ale od kilku dni możemy cieszyć się wersją 1.0, w której autor wprowadził pokaźną liczbę zmian, poprawek, usprawnień i nowych atrakcji.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Quite OK Audio (39) »
Nowy sprzęt spod znaku... (12) 
Zaproszenie na Polish ... (11) 
Szukam Bootblocka wykr... (5) 
Ktokolwiek widział - "... (103) »
Wipeout 2097 (27) 
Doom4Vanilla
Demoscena uznana za dz... (39) »
Amiga 2000 kontroler d... (11) 
BOOM!PARTY 2025 (C64 &... (50) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

68060 cpu adapter

dodane przez: Hal

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem