zamieścił: mailman
Chris Young przygotował aktualizację programu Avalanche do wersji 2.1. Jest to graficzna nakładka na bibliotekę XAD (wraz z XFD i XVS), która umożliwia przegląd i ekstrakcję plików z różnego rodzaju archiwów. Avalanche do działania wykorzystuje ReAction i przeznaczone jest dla AmigaOS 3.2.1 oraz AmigaOS 4.x. Podniesienie wersji o jeden numer to nowy wygląd programu, obsługa wprowadzania zaznaczania i usuwania nie tylko dla katalogów, ale również dla ich podkatalogów, dodanie podstawowych funkcji zmian zawartości archiwum LhA oraz ZIP (obsługa ZIP tylko dla AmigaOS 4 za pośrednictwem zip.library) oraz możliwość tworzenia nowych archiwów.
zamieścił: mailman
Marcus "ALB42" Sackrow rozwija quasi przeglądarkę internetową własnego pomysłu znaną jako AmiFox. Dla przypomnienia zasada działania polega na przekazaniu adresu strony internetowej do serwera proxy, który przy wykorzystaniu oprogramowania WRP (Web Rendering Proxy), zwrotnie prześle wyrenderowany w postaci obrazka widok witryny wraz z jej "mapą obiektów". Po stronie Amigi użytkownik, wchodząc w interakcję z obszarami obrazka (na przykład klikając w odnośnik czy też wprowadzając z klawiatury treść), wymusza przez program wysłanie informacji do serwera w celu przekazania kolejnego obrazka jako efekt wykonanej akcji. AmiFox w wersji 0.3 oferuje możliwość kopiowania treści ze strony www, kopiowanie i wklejanie adresu URL, obsługę rolki myszy, "przeskakiwanie" zawartości całej strony za pomocą skrótu SHIFT + strzałka w górę/w dół, obsługę odnośników prowadzących do serwisu YouTube przez aplikację AmiTube, obsługę odnośników z pozycją na Google Maps i OpenStreetMap przez Mapparium, odczytywanie adresu URL z pozycji wskaźnika, zapis strony jako obrazek. Więcej informacji oraz archiwum do pobrania znaleźć można na stronie autora.
zamieścił: mailman, nadesłał: Amig_OS
Harald Kanning przygotował dla AmigaOS 4 sterownik NVMe. Jest to otwarta specyfikacja protokołu zapewniającego dostęp do pamięci flash w postaci dysków SSD przez magistralę PCI Express. Sterownik jest zgodny z wersją NVMe 2.0c i do działania wymaga adaptera: PCIe(x1/x4)M.2. Przetestowane zostały dyski Samsung 970 EVO 1 TB oraz WD Black SN770 1 TB. Więcej informacji o sterowniku, zastosowaniu i planach na przyszłość można przeczytać w archiwum ze sterownikiem, które dostępne jest na OS4 Depot.
zamieścił: mailman, nadesłał: _DiskDoctor_
Już w październiku 2023 roku na Politechnice Rzeszowskiej może zostać uruchomione Podyplomowe Studium pod roboczym tytułem "Retro-computing: technologie i sztuka cyfrowa". Byłyby to pierwsze w Polsce i na świecie studia o takim profilu, obejmujące tematykę rozwoju technik i technologii komputerowych, zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym, ale kładące nacisk na zaangażowanie uczestników studiów w twórcze aspekty retrocomputingu - od demosceny po gamedev. Program studiów obejmuje m.in. platform studies i przegląd ważniejszych polskich i zagranicznych platform komputerowych (maszyny arcade, Apple, TRS-80, PET, system MSX, Odra, Elwro, Sinclair, Atari, Commodore, Amstrad, Amiga, ST, PC, konsole), wykorzystanie komputerów w sztuce, demoscenę, współczesne aspekty retrocomputingu (nowe urządzenia, rynek aukcyjny, aspekty prawne), a także twórcze zaangażowanie uczestników studiów poprzez warsztaty tworzenia gier i dem na platformach 8/16-bitowych.

Studia będą trwały 2 semestry (odbędzie się około 9 zjazdów w weekendy). W pierwszym semestrze dominować będą aspekty "twarde" (hardware, programowanie, rozszerzenia), natomiast w drugim – bardziej "miękkie" (gry, demoscena, muzyka, pixel-art, warsztaty kreatywne). Koszt studiów powinien zamknąć się w kwocie 3500 złotych. Studium zaproponowane zostało przez Polskie Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Technicznego, uzyskując wstępną akceptację Politechniki Rzeszowskiej, a również wsparcie Polskiego Towarzystwa Informatycznego o/Rzeszów, UBU Lab na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz innych podmiotów.

Aktualnie trwa sondowanie zainteresowania, na podstawie którego zostanie ogłoszony program studiów i nabór chętnych osób. Prosimy o komentarze poniżej lub odzew na studia(małpa)ptodt.org.pl, jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w tym nowatorskim przedsięwzięciu jako student lub wykładowca. Jedynym warunkiem wstępnym dla studentów jest wymagane przez polskie prawo posiadanie wyższego wykształcenia - od licencjatu wzwyż. W przypadku potencjalnych wykładowców poszczególnych tematów należy posiadać co najmniej dyplom magistra.

Wszystkie komentarze (tak pozytywne jak i negatywne), zostaną zebrane w formie raportu, który pomoże podjąć Politechnice Rzeszowskiej decyzję podczas głosowania na uczelni pod koniec kwietnia 2023 roku, czy studium wystartuje.

Więcej informacji - https://ptodt.org.pl/projekt-studia-podyplomowe

Obrazek pochodzi z https://openclipart.org/detail/312430/owl-with-book
zamieścił: mailman
Ze strony firmy Elbox Computer można pobrać wersję 13.14 biblioteki pci.library przeznaczonej dla użytkowników Mediatora. Brak informacji o wprowadzonych zmianach.
zamieścił: mailman
Dostępna jest aktualizacja oprogramowania dla karty graficznej ZZ9000. Dla przypomnienia, urządzenia to oferuje znacznie więcej niż może sugerować nazwa, gdyż posiada również port sieciowy oraz slot USB. Wśród najważniejszych zmian w wersji 1.13 wymienione są głównie poprawki błędów zauważonych w poprzedniej wersji.
zamieścił: mailman
Dla systemów AmigaOS 3.x oraz AmigaOS 4.x udostępniono nową wersję biblioteki AmiSSL. Główną zmianą jest kompilacja w oparciu o OpenSSL 3.1.0 oraz poprawki i usprawnienia zwiększające prędkość działania.
zamieścił: mailman
Rick DangerousGrupa Z-Team ukończyła remake gry "Rick Dangerous". Jest to stworzony przy pomocy Scorpion Engine port wersji dla Nintendo Wii, który otrzymał zremasterowaną grafikę oraz nowy ekran tytułowy. Gra do działania wymaga Amigi 1200 lub CD32.
zamieścił: mailman
Heroes2Dla systemów AmigaOS 4 oraz MorphOS dostępny jest port FHeroes2. Jest to niezależnie odtworzony silnik gry "Heroes of Might & Magic 2", który do działania wymaga danych z oryginalnej gry. Dla przypomnienia, tytuł stanowi jedną z części słynnej turowej gry strategicznej datowanej na drugą połowę lat 90. BeWorld przygotował port w wersji dla systemu MorphOS, na bazie którego powstała wersja dla AmigaOS 4.
zamieścił: mailman
Amikit XAmiKit, pakiet amigowych programów i gier działających pod systemami Windows, Mac, Linux i Raspberry Pi, otrzymał nową aktualizację. Wśród zmian wskazane są ulepszenia silnika emulacji, nowy wygląd, nowa wersja narzędzia konfiguracyjnego Morpheuz. Szczegółowy wykaz zmian zamieszczono tutaj.
zamieścił: mailman, nadesłał: Kitech
Dostępna jest nowa wersja przeznaczonej dla systemu operacyjnego MorphOS przeglądarki internetowej Wayfarer. Jest ona oznaczona numerem 5.0. Podstawową zmianą jest kompilacja przy wykorzystaniu WebKitGTK 2.38.5. Dodatkowo została wprowadzona opcja umieszczenia bazy ciasteczek do Ram dysku, co powinno ograniczyć odczyt i zapis danych na dysk twardy i przyspieszyć niektóre działania. Pełna lista zmian dostępna jest na stronie projektu https://wayfarer.icu/history.
zamieścił: mailman
Red AlertDotychczasowy tytuł znany jako "Vanilla Conquer" stanowił port gry "Command & Conquer: Tiberian Dawn". Bruno "BeWorld" Peloille przygotował go dla systemu MorphOS opierając się na wydaniu przygotowanym przez Artura Jarosika dla AmigaOS 3. Obecnie Mark "bigfoot" Olsen przygotował dla systemu MorphOS port drugiej części gry "Command & Conquer: Red Alert", która również nazywa się "Vanilla Conquer" i wciąż opiera się na oryginale Artura Jarosika, lecz w odróżnieniu nie wykorzystuje SDL ani OpenAL, lecz TinyGL, podsystem CGX oraz AHI. Pojawiło się w nim również kilka poprawek, usprawnień (np. skrypt instalacyjny, wyświetlanie ekranów gry w rozdzielczości ekranu Ambienta, wykorzystanie procesora karty graficznej do wyświetlania pełnoekranowego) oraz nowych elementów, których nie było w oryginalnym porcie, a które dotyczą ustawień grafiki i wyświetlania. Port do pobrania z MorphOS Storage.
zamieścił: mailman
Jerome "Glames" Senays zamieścił wywiad z Barrym Leitch - muzykiem, który zasłynął motywami z gier "Lotus Turbo Challenge 2", "TFX", "The Humans" czy "Silkworm".
zamieścił: mailman
ArtPazz"Ring Around The World" to nowa gra przygodowa osadzona w konwencji "otwartego świata". Gracz wciela się w postać rozbitka, który budzi się na plaży nieznanego lądu. Akcję widzimy z lotu ptaka, wskazując myszką na ekranie wykonujemy interakcję z otoczeniem i bohaterem. Gra do działania wymaga 1 MB pamięci Chip. Dostępna jest do pobrania za darmo, choć autor zachęca do udzielenia wsparcia komukolwiek, kto jest ofiarą jakiejkolwiek przemocy. Dystrybuowana jest w trzech wersjach: pliki ADF, archiwum LhA oraz obraz ISO.
zamieścił: mailman, nadesłał: RomanWorkshop
Dostępna jest nowa wersja programu AmiKick, który służy do sprawdzania poprawności oraz przeglądania zawartości obrazów prawie wszystkich wersji Kickstartu. Aktualnie rozpoznawanych jest 59 głównych wersji (130 różnych odmian), w tym najnowsze 3.1.4 i 3.2. Program można pobrać z Aminetu lub ze strony autora.
 głosów: 6  tagi: AmiKick
dodaj komentarz
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Quite OK Audio (51) »
pistorm600+Emu68 probl... (48) »
Narzędzia do deasembla... (3) 
Nowy sprzęt spod znaku... (19) 
Albumy muzyczne rzooko... (16) 
Doom4Vanilla (8) 
Zaproszenie na Polish ... (14) 
W jaką amigową grę gra... (2502) »
Ktokolwiek widział - "... (106) »
przesunięty obraz z le... (14) 
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

scsi2sd - cdtv wyniki

dodane przez: MarekG1

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem