zamieścił: mailman
Kilka dni temu informowaliśmy o natywnej dla systemu MorphOS wersji Sashimi. Właśnie pojawiła się także natywna wersja dla AmigaOS 4.0. Jej autorem jest Stefan Rupprecht. Program znajduje się na OS4 Depot.
zamieścił: mailman
Pojawił się czwarty numer niemieckiego magazynu Amiga Insider. W numerze m.in. lista zmian, które wniosło drugie i trzecie uaktualnienie AmigaOS 4.0 Pre-Release, recenza MicroA1, wywiad z Andreasem Kussnerem (Wildfire), Aleksandrem Weberem (Path) i Feliksem Schwarzem (IOSpirit), przegląd nowości software'owych, artykuł "AmigaOS 4.0 i internet", szkółka konfiguracji GUI AmigaOS 4.0, recenzja dema gry Just Like a Dream, programu amrss i wiele więcej. Magazyn można nabyć za 2 euro w wersji wysokiej jakości lub pobrać za darmo jako dokument PDF (~ 3.6 MB).
zamieścił: mailman
Day of the Tentacle i Sam and Max Sklep internetowy Amigakit.com, po wydaniu Curse of the Monkey Island w specjalnej kompilacji dla AmigaOS 4.0, idzie za ciosem i wydaje kolejne hity LucasArts - Sam & Max: Hit The Road oraz Day of the Tentacle (określaną mianem drugiej części Maniac Mansion). Tym razem na dwóch krążkach dostarczane są oryginalne gry oraz dokumentacja i instalator gier dla AmigaOS 4.0. Podobnie jak i poprzednio gry działają w oparciu o ScummVM. Pakiet do nabycia za 15,99 funta.
zamieścił: mailman
Dostępna jest najnowsza wersja systemu plików SFS. Wprowadzono zmiany dotyczące rozmiarów partycji. Obecnie niemożliwe jest sformatowanie zbyt dużej partycji, a zbyt duże już istniejące partycje otrzymują flagę "tylko do odczytu". Ograniczenia rozmiarów partycji są następujące:
- 64 GB przy 512 bajtach na blok,
- 128 GB przy 1024 bajtach na blok,
- 256 GB przy 2048 bajtach na blok,
- 512 GB przy 4096 bajtach na blok,
- 1 TB przy 8192 bajtach na blok,
- 2 TB przy 16384 i 32768 bajtach na blok.
Nie jest wskazane korzystanie ze starszych wersji systemu plików ponieważ może zaistnieć niebezpieczeństwo korzystania ze zbyt dużych partycji, co może powodować błędy.
Archiwum z najnowszą wersją dla AmigaOS 3.x można pobrać stąd. Łatka uaktualniająca wersję 1.241 dla AmigaOS 4.0 dostępna jest tutaj.
zamieścił: mailman
Do Strefy gier przybyły cztery nowe recenzje gier. Tym razem proponujemy poczytać jak lata się helikopterem w Jungle Strike, wypełnia misje komandosem w WatchTower, gra w bilarda i snookera w Arcade Pool i Arcade Snooker oraz eksploruje kosmos i uprawia handel w innych galaktykach w Whale's Voyage.
zamieścił: 
Po dłuższym okresie powolnego ciułania bloków Distributed Pegasos Team wyprzedził w konkursie RC5-72 drużynę o skomplikowanej nieco nazwie IOTF IMHO.WS Distributed Challenge, wspinając się tym samym na miejsce 76. w łącznej klasyfikacji. W najbliższych dniach spodziewać się można kolejnych awansów, co ilustruje wykres.
zamieścił: mailman
Radium to nowy rodzaj edytora muzycznego. Przypomina tracker, lecz oparty jest na całkiem nowym pomyśle. Autor duży nacisk położył na funkcjonalność programu, zrzucając na dalszy plan jego wygląd. Z listą możliwości programu zapoznamy się tutaj. Istnieje możliwość importowania modułów w formacie Octameda (MMD2/MMD3). Więcej informacji o programie znajdziemy w obszernej dokumentacji. Program dostępny jest na zasadach licencji GPL. Wersję 0.61 można pobrać stąd.
zamieścił: grxmrx, nadesłał: redakcja eXeca
Serwis eXec przygotował odpowiedzi na pytania użytkowników dotyczące systemu operacyjnego AmigaOS 4.0. Od kilku dni dostępny jest tam również artykuł "Nie tylko o trzeciej aktualizacji systemu AmigaOS 4" autorstwa Szymona Tomzika i Rafała Chyły.
zamieścił: mailman
Petri Nordlund, autor programu Executive, za namowami użytkowników, zdecydował się na upublicznienie klucza odblokowującego ograniczenia programu wynikające z wersji shareware. Klucz możemy pobrać stąd. Z kolei na stronie Eagleplayera, którego źródła uwolniono w listopadzie zeszłego roku, także dostępny jest do pobrania klucz pełniący podobne funkcje jak powyższy.
zamieścił: mailman
YellowDogYellow Dog Linux, jedna z wielu dystrybucji Linuksa, która znajduje swoje szerokie zastosowanie także wśród użytkowników AmigaOne, dostępna jest do pobrania ze strony IntuitionBase. Wszystkie pięć obrazów płyt oraz dokumentację w formacie PDF znajdziemy tutaj. Uwaga! Z uwagi na brak obsługi RDB dysku przez instaler Yellow Dog Linuksa, nie jest wskazana instalacja tegoż systemu na tym samym dysku co AmigaOS 4.0.
zamieścił: mailman
Ilkka Lehtoranta przygotował natywny dla systemu MorphOS port programu Sashimi. Oparł go na źródłach wersji 1.7 autorstwa Olafa Barthela. Dla przypomnienia, zadaniem Sashimi jest przechwytywanie strumienia danych wysyłanych na port szeregowy przez Enforcera, Mungwalla czy też inne narzędzia powszechnie określane mianem "debuggerów" i skierowanie ich np. na okno konsoli. Program można pobrać stąd.
zamieścił: mailman
Serwis C64HQ przeprowadził wywiad z Jonem Harem - grafikiem Sensible Software, współautorem gier Sensible Soccer czy Cannon Fodder. Pomimo tego, że Jon opowiada wiele o swoich komputerowych początkach (głównie na C64), znalazło się wiele wspomnień z okresu tworzenia oprogramowania dla Amigi.
zamieścił: mailman, nadesłał: rzookol
Ostanio na CVS Ambienta pojawiło się parę plików nadesłanych przez Itixa. Skompilowany owoc jego pracy (bez debugu) można pobrać stąd. Wśród zmian warto wymienić opcję sortowania plików w trybie listy oraz możliwość wyłączenia browsera na rzecz typowego stylu WB. Więcej informacji znaleźć można tutaj.
zamieścił: mailman
Media Server to program służący do obsługi urządzenia firmy LiteOn, które umożliwia połączenie kilku urządzeń poprzez sieć. Jak czytamy, dzięki LVD-2010 istnieje możliwość odtwarzania plików audio i wideo zgromadzonych na naszym komputerze, słuchanie radia, poprzez sieć, a także odtwarzanie materiału audio i wideo zapisanego w formacie MPEG-4 oraz XViD. Wszystko to następnie możemy obejrzeć na podłączonym do naszego odtwarzacza DVD sprzętu kina domowego. Wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego działania, to zainstalowanie wspomnianego Media Server i połączenie urządzeń kablem sieciowym. Jak do tej pory Media Server dostępny był tylko dla systemu Windows, lecz dzięki autorowi NewGUI także i amigowcy mają swój odpowiednik. Znajdziemy go tutaj.
zamieścił: mailman
Zespół osób pracujących nad rozwojem klasy MUI BetterString, której źródła zostały upublicznione (na licencji LGPL) w marcu tego roku, przygotował jej najnowszą wersję. Jest to pierwsza od kilku lat wersja tej klasy, w której Jens Langner, Ilkka Lehtoranta oraz Gunther Nikl poprawili błędy, dodali kilka nowych elementów oraz usprawnili działanie istniejących. Archiwum zawierające kompilację dla AmigaOS 3.x, AmigaOS 4.0 oraz MorphOS-a znajdziemy tutaj.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

13.05.2023

System MorphOS został aktualizowany do wersji 3.18

  • Menu PPA.pl

  • Forum

TF536 i pełne 68030 (15) 
Amiga i rynek w Gdańsk... (12) 
Nowy sprzęt spod znaku... (37) »
Monitor 1084s trafopow... (22) 
VS Code i amigowe wtyc... (5) 
Instalacja internetu P... (10) 
Ktokolwiek widział - "... (149) »
Warped Vision (80) »
Cebit 1994 - Amiga (36) »
Amigowe FPS (refleksje... (107) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Królowa Maszyn!

dodane przez: Dorian3d

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem