zamieścił: mailman
Dla systemów AmigaOS 3.x oraz AmigaOS 4.x udostępniono nową wersję biblioteki AmiSSL. Główną zmianą jest kompilacja w oparciu o OpenSSL 3.0.7.
 głosów: 6  tagi: AmiSSL, AmigaOS 3, AmigaOS 4
dodaj komentarz
zamieścił: recedent
Zidentyfikowano i załatano nowe luki w wersji OpenSSL, która znajduje się w systemie MorphOS 3.17. Dwa odkryte błędy, mianowicie CVE-2022-3786 i CVE-2022-3602, potencjalnie mogą dotyczyć użytkowników systemu MorphOS.

Poprawiona biblioteka OpenSSL zostanie dołączona do kolejnego wydania MorphOS-a. Tymczasem można zainstalować uaktualnioną bibliotekę openssl3.library, która naprawia problem dla systemu MorphOS 3.17.

Aby ją zainstalować, należy skopiować plik do MOSSYS:Libs i ponownie uruchomić system.
zamieścił: mailman
Krzysztof Kluczek (KK/Altair) od kilku lat pracował nad amigowym klonem "Dooma" znanym jako "Dread". Jego praca była czysto hobbystyczna, lecz z uwagi na zobowiązania zawodowe nie ma obecnie możliwości jej kontynuowania. Projekt jednak nie umiera, ale przechodzi w ręce Johna "Tsak" Tsakirisa i od teraz otrzymuje nazwę "Grind". John współpracował z Krzysztofem, więc należy mieć nadzieję, że projekt zostanie dokończony i ujrzy światło dzienne. Strona "Dreada" na Patreonie zostaje zawieszona, lecz Krzysztof zachęca do wspierania Johna przy "Grind".
zamieścił: mailman
Oliver Roberts przygotował nową wersję datatypu WarpTIFF. Wprowadzone zmiany obejmują:
  • aktualizację bibliotek dekodujących libtiff 4.4.0, zlib 1.2.12 oraz jpeglib 9e,
  • dodanie obsług dekodowania kolejnej odmiany formatu (tiled planar RGB/CMYK),
  • zoptymalizowano procedury dekompresji LZW,
  • zwiększono prędkość działania wersji dla AmigaOS 4 przy korzystaniu z systemów plików korzystających z "vector-port" przez wyłączenie asynchroniczności podczas wczytywania obrazków (nie dotyczy FFS2 i SFS),
  • kompilacja wersji dla AmigaOS 4 przy wykorzystaniu GCC 11.2.0, a wersji dla MorphOS-a i WarpOS-a - VBCC 0.9h,
  • poprawka dotycząca wyświetlania informacji o rodzaju procesora przy wywołaniu przez komendę "version".
Archiwum można pobrać bezpośrednio ze strony autora, z Aminetu lub przez AmiUpdate.
zamieścił: mailman
Amiga RemixKwartalna aktualizacja strony Amiga Remix wnosi 11 nowych remiksów utworów muzycznych z amigowych gier oraz amigowej sceny. Tym razem między innymi motywy z gier "Turrican", "Secret of the Monkey Island", "Flashback" czy "Wings of Death".
zamieścił: mailman
Dostępna jest nowa wersja przeznaczonej dla systemu operacyjnego MorphOS przeglądarki internetowej Wayfarer. Jest ona oznaczona numerem 4.3 a główną zmianą jest dodanie pełnego WebInspectora. Pełna lista zmian dostępna jest na stronie projektu https://wayfarer.icu/history.
zamieścił: mailman
Thomas Wenzel przygotował aktualizację programu AmigaAMP. Ponownie autor skupił się na usprawnieniach i poprawkach wersji przeznaczonej dla 68k. Wprowadzone zmiany obejmują między innymi:
  • wczytywanie zawartości katalogów automatycznie rozszerza playlisty znalezione w tych katalogach
  • poprawki dotyczące obsługi starszych wtyczek
  • wprowadzenie osobnych statusów błędów dla każdej z playlist
  • dodanie obsługi wtyczek (tzw. engines) wymagających koprocesora
  • dodanie ustawień do obsługi 10-kanałowego equalizera zgodnie ze specyfikacją 1.2 MHI
Archiwum do pobrania ze strony programu.
zamieścił: mailman
W sklepie AmiStore można zakupić w cenie 50 euro (netto) bibliotekę NovaBridge przeznaczoną dla AmigaOS 4.1, która pozwala na uruchamianie aplikacji 3D napisanych pod Warp3D lub/i MiniGL na nowoczesnych kartach graficznych RadeonHD (Southern Islands oraz Polaris). Biblioteka wymaga Warp3D Nova, która wchodzi w skład Enhancer Software 2.2.

Źródło: amiga-news.de
zamieścił: mailman
Artur Jarosik przygotował dla systemu AmigaOS 3.x aktualizację portu programu graficznego GrafX2. Jest to narzędzie zbliżone w filozofii działania do programów Deluxe Paint czy Brilliance. Archiwum do pobrania ze strony autora. Do działania wymagana jest karta graficzna.
 głosów: 8  tagi: GrafX, program graficzny
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Serwis amiga-news.de zamieścił podsumowanie wydarzeń oraz slajdy prezentacji przygotowanych na Amiwest 2022 przez firmy A-EON, Amigakit (przedstawiciele tych firm nie byli obecni w Sacramento, lecz swoje prezentacje przekazali za pomocą wideokonferencji) oraz przez Stevena Solie (który obecny był na miejscu). Poniżej skrót najważniejszych informacji:
  • Firma A-EON potwierdziła informacje z targów Amiga37, że wysyłka płyt głównych "A1222 plus" (zwana również jako "Tabor") planowana jest na początek 2023 roku (być może koniec pierwszego kwartału). Pierwsza partia ma liczyć sobie 200 sztuk, z czego 100 jest zarezerwowana dla uczestników programu Early Adopter.
  • Z uwagi na braki procesorów P5020 montowanych na płytach X5000, obecnie wysyłane egzemplarze są wyposażane w procesory P5040 quad-core, co wymusza nieco wyższą cenę producenta.
  • Do końca roku można spodziewać się Enhancer Software 2.3, który ma zawierać nowe elementy oraz aktualizację sterowników dla podsystemu 3D Nova. W październiku ma pojawić się aktualizacja Enhancer Software Core.
  • Prace nad "Enhancer Software V54", czyli niezależnym systemem operacyjnym "wymagającym AmigaOS 4.1" trwają nadal. Obecnie w systemie zaimplementowano stos TCP/IP z natywną wersją PPC portu AmiTCP. Trevor Dickinson stwierdził, że dostępność dystrybucji wymaga jeszcze sporo czasu (od 6 do 9 miesięcy).
  • Druga i trzecia część książki "From Vultures to Vampires" zostały ukończone i należy się ich spodziewać na początku przyszłego roku. Trzecia część ma się pojawić "chwilę" po części drugiej.
  • Kolejny wpis na blogu Trevora poświęcony ma zostać portowi LibreOffice. Hans Frieden pracujący nad portem przygotował film przedstawiający postęp w pracach. "Wkrótce" planowane jest rozpoczęcie betatestów.
  • W kwestii ExecSG (który według Trevora Dickinsona jest jego osobistą własnością, a nie firmy A-EON) Steven Solie wyjaśnił, że istnieją obecnie dwie wersje kernela. Pierwsza z nich - jednordzeniowa, zawierająca wiele optymalizacji i usprawnień, powinna wkrótce się pojawić. Trwają obecnie ustalenia dotyczące sposobu i formy odpłatności dystrybucji (zakładana jest również opcja darmowa). Druga - wielordzeniowa - jest cały czas rozwijana. System operacyjny uruchamia się na niej zawsze na pierwszym rdzeniu, podczas gdy inne programy są losowo przypisywane to jednego z pozostałych rdzeni. W dalszej przyszłości pojawi się oczywiście scheduler, który będzie wybierać najmniej używany w danym momencie rdzeń. Stabilność tej wersji pozostawia nadal sporo do życzenia. Obecnie trwają również prace nad portem kernela pod płytę A1222 plus, po której to planowana jest również wersja dla AmigaOne X1000.
  • Steven Solie opowiedział również o planach w niedalekiej przyszłości wydania aktualizacji U-Boot dla X5000 i A1222, która oprócz poprawek ma zawierać prawidłową inicjalizację dodatkowych rdzeni procesorów na tych płytach. Kwestia aktualizacji U-Boota dla X1000 w tym zakresie jest wciąż analizowana. Zaginął kod źródłowy tej wersji, a ten, który został odnaleziony nie jest możliwy do skompilowania na obecnych kompilatorach. Trwają próby postawienia starego systemu na maszynie wirtualnej z nadzieją na wygenerowanie odpowiednich plików binarnych.

zamieścił: mailman
Karta graficzna ZZ9000, której oprócz podstawowego zakresu swojego działania oferuje również inne funkcje, jak choćby porty sieciowe, USB czy kart SD, dostała aktualizację oprogramowania. Wśród najważniejszych zmian w wersji 1.12.1, warto odnotować możliwość dekodowania plików MP3 (przez MHI).
zamieścił: mailman
Serwis amiga-news.de przygotował podsumowanie targów Amiga37, które odbyły się w dniach 15-16 października 2022 w Mönchengladbach. Poniżej najważniejsze informacje.
  • Firma ACube oraz Trevor Dickinson poinformowali o prawdopodobnej dostępności płyt A1222 (Tabor) na początku 2023 roku. Przwidywana cena powinna oscylować w okolicy 900 euro. Podczas targów płyta główna była prezentowana, lecz nie w postaci działającej.
  • Produkowany przez firmę ACube laptop pod AmigaOS 4 został zapowiedziany jako komputer "open source" w procesorem T2080 PowerPC oraz konfigurowalną kartą graficzną.
  • MorphOS Team zaprezentował wersję beta systemu MorphOS dla A1200 i A4000 (oczywiście z procesorami PowerPC).
  • Apollo Team pracuje nad kartami procesorowymi dla A3000 i A4000, jak również nad kartami, które pozwolą na uruchamianie komputera z plików ADF. Ponadto trwają prace nad specjalnym kablem służacym do podłączenia stacji dysków do karty Vampire.
  • Firma Alinea Computer zaprezentowała nową wersję karty USB - Subway 2021. Zawiera cztery porty USB standardu 1.1 i 2.0 (bez trybu high-speed). mode). Dodatkowo pokazano specjalny adapter do starszych wersji kart, który ma zapewnić więcej mocy w ramach podłączenia twardym dysków USB oraz telefonów komórkowych (do 800 mA).
  • Nico Barbat i Simon Neumann poinformowali o otwarciu nowej firmy wydawniczej o nazwie Look Behind You. Obecnie w ich ofercie znajduje się gra karciana Amiga Duel oraz książce poświęconej grze The Secret of Monkey Island
  • Miała miejsce premiera długo oczekiwanej gry Aquabyss
  • Daniel "Daytona675x" Müßener zaprezenowała najnowszą wersję rozwijanej przez siebie gry 3D - Souverän Soccer.
Więcej informacji na temat targów można uzyskać z filmów: 1, 2, 3 oraz relacji przygotowanej przez Amiga Kit.
zamieścił: mailman
"Devil's Temple: Son of the Kung-Fu Master" to bijatyka, za którą stoją Graeme Cowie, Ten Shu oraz DJ Metune. Gra miała stanowić remake tytułu z lat 80. pod nazwą "Kung Fu Master" (również znana pod nazwą "Kung Fu"), lecz z uwagi na dużą liczbę zmian oraz nowe pomysły, awansowała na miano nieoficjalnego "spin offu". Gra kierowana jest praktycznie do każdego odbiorcy - wymagania to Amiga 500 z 1 MB pamięci. Prace nad tytułem trwały kilkanaście miesięcy i po rozpoczętej rok temu przedsprzedaży, w minionym tygodniu rozpoczęła się wysyłka ukończonego tytułu (kilka miesięcy później niż zapowiadano) oraz uruchomiono możliwość zakupienia wersji cyfrowej w cenie 19 funtów, jak i pudełkowej w cenie 35 funtów.
zamieścił: mailman, nadesłał: AgedCode
Podczas targów Amiga 37 odbyła się premiera gry Aquabyss, nad którą prace rozpoczęte zostały dokładnie 7 lat temu. Tytuł jest rozbudowaną grą łączącą m.in. wątki handlowe z wydobywaniem surowców, czy rozwojem postaci. Posiada możliwość rozgrywki fabularnej, jak również zabawy w trybie sandbox (oferując otwarty świat). Gra dystrybuowana jest w postaci cyfrowej (do pobrania jest archiwum z całą grą oraz obraz dyskietki instalacyjnej, która wymaga połączenia internetowego). W późniejszym czasie planowana jest dystrybucja w pełnowymiarowym pudełku. Rozgrywka nie wymaga połączenia sieciowego, choć gra wykorzystuje je do sprawdzania aktualizacji (gra jest stale rozwijana), porównania osiągnięć między graczami, jak również dokonania zapisu stanu gry w chmurze. Minimalna konfiguracja do uruchomienia produkcji to Amiga 68000, 2 MB Chip, 8 MB Fast RAM oraz 15 MB wolnego miejsca na dysku twardym. Gra dostępna jest w oficjalnym sklepie autorów. Więcej informacji można znaleźć również w wątku na naszym forum.
zamieścił: mailman
Dla systemów AmigaOS 3.x oraz AmigaOS 4.x udostępniono nową wersję biblioteki AmiSSL. Główną zmianą jest kompilacja w oparciu o OpenSSL 3.0.6, wprowadzenie funkcji ossl_sleep(), która zastępuje obecne rozwiązanie, zmiany w obrębie otwierania timer.device, wyeliminowanie blokowania plików podczas procesu instalacji wersji dla AmigaOS 4, dodanie obsługi ustawień stosu RoadShow dla AmigaOS 3. Ponadto zaktualizowano certyfikaty (wg stanu na dzień 11/10/2022).
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

05.05.2001

24 lata temu została wydana amigowa wersja gry "Shogo: Mobile Armor Division".

05.05.2023

Wydana została gra "Cyberpunks 2 - The Next Generation"

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Nowe gry (1456) »
Zapowiedzi nowych gier... (6287) »
Quite OK Audio (58) »
Nowy sprzęt spod znaku... (27) 
Jump! (Amiga Yoomp) (2052) »
AMIner (374) »
Zaproszenie na Polish ... (15) 
Narzędzia do deasembla... (6) 
Farmiga : Work in prog... (569) »
pistorm600+Emu68 probl... (48) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Kupke Golem SCSI

dodane przez: Skiba

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem