zamieścił: mailman
Per Johansson, Ronald Hof i Timm Muller pracują nad wersją Protrackera dla AmigaOS 4.0. Program jest w 75% ukończony, a obecną wersję beta można znaleźć tutaj. Zdjęcia programu, a także projekty nad którym pracuje głównie Per Johansson możemy zobaczyć tutaj. Protracker 2.3d beta został po raz pierwszy zaprezentowany na AmiGBG 2005 i zamieszczony został na płycie, która była rozprowadzana podczas imprezy. Istnieje możliwość pobrania obrazu tej płyty ze strony Pera (~ 680 MB).
zamieścił: mailman
Na przestrzeni minionego tygodnia OS4 Depot wzbogacił się o następujące pozycje:
  • CAMD Envy24HT - nowa wersja sterownika CAMD MIDI dla kart dźwiękowych Phase28 oraz ESI Juli@,
  • TCPSpeed - narzędzie do pomiaru prędkości przesyłanych danych przez stos TCP/IP,
  • HP11C 1.3 - emulator kalkulatora naukowego HP11C. Jest to natywna wersja oparta o źródła wersji 1.1 autorstwa Davida Gay'a oraz 1.2 autorstwa Dirka Stoeckera.
  • AutoUpdateWB 51.1 - mała łatka, która sprawia, że zawartość okna katalogu na ekranie Workbencha jest automatycznie uaktualniania jeżeli nastąpią jakiekolwiek zmiany dotyczącego jego zawartości.

zamieścił: mailman
Pojawiła się nowa wersja MPlayera w wersji dla AmigaOS 4.0. Nadal jest to wersja sygnowana jako Dirty Preview #4, lecz zostały w niej poprawione zauważone błędy związane z AltiVec, a pojawiające się na procesorach G3 oraz kilka innych, o których raportowali użytkownicy. Ponadto aktualna wersja powstała w oparciu o najnowsze źródła wersji 1.0pre7 wraz ze zmianami CVS. Archiwum z najnowszą wersją znajdziemy na dosyć odświeżonej stronie autora.
zamieścił: mailman
Steven Solie na łamach AmigaWorld.net zamieścił pierwszy raport z AmiWest 2005.
zamieścił: mailman
NewGUIAutor NewGUI zaimplementował w swoim programie obsługę PowerPC. Wykorzystywany jest podczas alpha blendingu, czyli obliczeniowej obróbki grafiki służącej do wyliczania przejrzystości elementów obrazu dający wrażenie przenikania światła przez obiekty. Możliwość została dodana do najnowszej 1.4.6 wersji NewGUI, którą można pobrać stąd.
zamieścił: mailman
Andreas Loong z Guru Meditation na forum AmigaWorld.net wyjaśnił w jakim obecnie stadium znajduje się Directory Opus Magellan, który jest aktualnie portowany pod AmigaOS 4.0, a którego prezentacja miała odbyć się na AmiGBG 2005. Jak czytamy, z kodu programu zostały usunięte całkowicie wstawki assemblerowe, lecz nadal występują od czasu do czasu problemy i zawieszenia. Najprawdopodobniej spowodowane jest to błędami związanymi ze stosem, za które odpowiedzialny był zastąpiony assemblerowy kod. Program z dnia na dzień jest jednak coraz bardziej stabilny. Już niebawem ma trafić do pierwszych testerów i przewidywane jest, że premiera odbędzie się jeszcze w tym roku.
zamieścił: mailman
AmigaOS 4.0Zarejestrowani użytkownicy mogą od trzech dni cieszyć się wersją alpha AVD GUI Builder - narzędzia dla AmigaOS 4.0 rozwijanego przez BitByBit Software Group. Jest to bardzo wczesna wersja programu, która nie posiada jeszcze wielu przewidzianych funkcji. Zostało udostępniona, aby pokazać w jaki sposób działa narzędzie tworzące w czasie rzeczywistym interfejs użytkownika (ReAction) i jak proste jest w użyciu.
zamieścił: mailman
Amiga SourceforgeNa Amiga Sourceforge pojawiły się nowe wersje następujących programów i pakietów oprogramowania:
  • ngIRCd 0.9.0, czyli "next generation IRC daemon" - napisany od podstaw serwer IRC-a, którego założeniem jest implementacja najbardziej użytecznych komend i semantyk określonych przez RFC.
  • GIFSicle 1.42 - narzędzie do obróbki plików i animacji graficznych GIF. Umożliwia łączenie pojedynczych plików GIF w animację, rozłożenie animacji na pojedyncze pliki, dodanie przezroczystości do plików, opóźnień i pętli w animacji, obracanie obrazu, zmianę mapy kolorów.
  • RingTones 2.25 - narzędzie do tworzenia dzwonków i logosów na telefony komórkowe. Program z powodzeniem testowany był na telefonach Nokia i Kyocera. Powinien również działać na telefonach marki Ericsson, Sony/Ericsson, EMS, Motorola, Siemens, Samsung, Handspring Treo. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
  • abcm2ps 4.11.3 - program służący do konwertowania muzyki w formacie ABC do pliku PostScript. Został stworzony z myślą o drukowaniu zapisu nutowego dla organów, które posiadają osobne układy nutowe dla różnych poziomów klawiatur i pedałów. Obecna wersja usuwa błędy związane z układem strony.
  • unidesc 2.13, czyli Unicode Description Utilities - zestaw czterech programów służących do ustalenia co znajduje się w pliku Unicode.

zamieścił: mailman
AmiGBGW dniu wczorajszym zakończyła się najbardziej wyczekiwana, dwudniowa impreza AmiGBG 2005. Oficjalne zdjęcia są już dostępne. Zdjęć wykonanych przez poszczególne osoby, które przybyły do Szwecji, stale przybywa (informowaliśmy tutaj) i z całą pewnością będzie ich nadal przybywać. Organizatorzy postanowili zebrać odnośniki do nich na oficjalnej stronie AmiGBG (sekcja Historia). Przygotowano także film (DivX, ~ 3.8 MB) stanowiący zapis transmisji z kamery internetowej. Wkrótce zapewne możemy się spodziewać pierwszych raportów (w jakimś bardziej zrozumiałym języku niż norweski). Tymczasem w skrócie warto wypunktować co zaprezentowano, a czego nie:
  • Zgodnie z zapowiedziami odbyła się prezentacja emulatora FPSE z akceleracją 3D. Mathias Roslund zademonstrował poprawnie działające na AmigaOne gry: Colin McRae Rally, Ridge Racer i Demolition Derby.
  • Także zgodnie z zapowiedziami, o czym już informowaliśmy, odbyła się demonstracja nowej wersji przeglądarki IBrowse 2.4. David Burstrom pokazał mozliwości pluginu Flash, a także poprawną obsługę stron przygotowanych w języku rosyjskim.
  • Scenowa grupa The Black Lotus, a konkretniej Michael Kalms i Robert Kihl - główni koderzy grupy - zaskoczyli wszystkich swoimi nowymi, projektami. Kalms zademonstrował fragment dema nad którym pracuje (engine 3D dla A1200 - czyżbyśmy mogli się spodziewać pierwszej produkcji TBL pod karty graficzne?). Zażartował także, że "w obawie przed dużą konkurencją ze strony Polaków i Norwegów grupa za punkt honoru biorze sobie przygotowanie tej produkcji na najwyższym poziomie". Pełną wersję dema powinniśmy zobaczyć w przyszłym roku. Robert Kihl pokazał całkowicie nowy engine 3D pracujący natywnie pod AmigaOS 4.0 umożliwiający wykorzystywanie scen Lightwave'a w produkcjach scenowych (a kto wie, czy w przyszłości także nie w grach).
  • Thomas i Hans-Jorg Frieden pokazali natywnego Quake 2 Evolved oraz Descent: Freespace 2 z akceleracją 3D. Wspomnieli także, że spodziewają się ukończenia prac nad AmigaOS 4.0 przed świętami Bożego Narodzenia 2005. Poinformowali także o porzuceniu prac nad Nova - API 3D specjalnie przygotowywanym dla AmigaOS 4.0. Stwierdzili, że zaprojektowanie i rozwój tego środowiska stanowi zbyt dużo pracy. Wykorzystany zostanie system MESA jako implementacja OpenGL. Wspomnieli także o zaimplementowaniu obsługi MiniGL w SDL. Więcej informacji na ten temat ma się pojawić w przyszłym tygodniu.
  • Candy Factory 2 było demonstrowane na bigscreenie, lecz przeszło to praktycznie niezauważone. Większa demonstracja tego programu odbyła się w USA, na AmiWest (o czym informowaliśmy).
  • Odbyło się także wiele konkursów, w których zwycięzcy mogli wygrać Pegasosa lub MicroA1 (w zależności od strony, po której opowiadał się uczestnik). Ofiar nie było.
  • Swoje premiery miało wiele nowych wersji programów.
  • Nie odbyła się zapowiadana prezentacja natywnej wersji Dopus Magellana.

zamieścił: mailman
Ostatnimi czasy mamy istny wysyp tzw. "bounty" dla programistów AROS-a. Otwarto kolejne, które zakłada stworzenie sterowników 2D dla kart opartych o układ ATI.
zamieścił: mailman
Coyote Flux przygotowało nową wersję PPC680x0 - konwertera assemblerowego kodu źródłowego dowolnego procesora 68k bezpośrednio do kodu źródłowego procesora PowerPC. Najnowsza wersja oznaczona numerem 2.0b wnosi sporo poprawek związanych z algorytmem konwersji. Ponadto przygotowano moduł NoClick dla karty flashrom Kickflash.
zamieścił: mailman
Na początku lipca, po ponad półrocznej przerwie, ponownie ruszyła strona Amiga Remix 2005. Tylko w tym miesiącu archiwum wzbogaciło się o ponad 30 zremiskowanych słynnych amigowych tematów z gier i dem.
zamieścił: mailman
Osoby zainteresowane rozwojem gry Open Transport Tycoon Deluxe powinny zaciekawić się stworzonym mechanizmem tzw. "nightly builds", czyli codziennych, automatycznych kompilacji najnowszej wersji gry, z uzwględnieniem zmian w kodzie. Warto zaznaczyć, że są to wersje, które nie do końca mogą należycie działać. Na wspomnianej stronie można znaleźć wersje dla Linuksa, MacOS-a, MorphOS-a i Windowsa.
zamieścił: mailman
Od ponad roku Michael Christoph na łamach Amiga-Magazin prowadzi kącik programowania pod AmigaOS 4.0. Od pewnego czasu prawie wszystkie jego artykuły znajdują się na jego stronie. Kilka dni temu zaktualizowano ją o nowe artykuły (na temat timer.device oraz docky) pochodzące z numeru majowego, czerwcowego i lipcowego. Artykuły są wyłacznie w języku niemieckim wzbogacone przykładowymi listingami.
zamieścił: mailman, nadesłał: stony
AEM 2005Dostępna jest już pierwsza seria zdjęć z tegorocznego Amiga Eastern Meeting w Okunince nad jeziorem Białym. Możemy obejrzeć je tutaj. Wkrótce będą dostępne kolejne zdjęcia.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

13.05.2023

System MorphOS został aktualizowany do wersji 3.18

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Zaproszenie na Polish ... (18) 
Cebit 1994 - Amiga (34) »
Polskie Gry (31) »
Amiga i rynek w Gdańsk... (4) 
VS Code i amigowe wtyc... (4) 
Monitor 1084s trafopow... (17) 
Farmiga : Work in prog... (586) »
Płyta do Amigi 500+ z ... (21) 
FreeDOS na PC-Task (29) 
Quite OK Audio (96) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem