zamieścił: mailman
Apollo Team przygotował dla kart procesorowych Vampire nową wersję oprogramowania Apollo Core GOLD 2.9. Więcej informacji oraz archiwum można pobrać stąd.
zamieścił: mailman
Piotr "jubi" Zgodziński przygotował recenzję książki "Commodore: The Amiga Years" autorstwa Briana Bagnalla. Zapraszamy do lektury.
zamieścił: slay
W poniedziałek zakończyła się kolejna edycja Revision. W najważniejszej dla nas kategorii - Amiga Demo Compo - po raz drugi w historii Revision zwyciężyło demo na Amigę 500. "The Fall", bo o nim mowa, to świetna dwu-dyskietkowa produkcja grup The Deadliners i Lemon. Na miejscu drugim uplasowało się demo "Hexel" (060 / AGA), powracającej do dawnej formy Ephidreny, a podium zamknęła formacja Unique z produkcją "Pt 2 Horizons" (060 / AGA).

W kategorii Amiga Intro zwyciężyły grupy Oxyron i Desire z intrem Oxyre "Ochseier" przed "Overtone" grup Nah-Kolor i Addict, zaś miejsce trzecie zajęło intro "Centaur" grup Nah-Kolor i Offence.

W tym roku polska reprezentacja demoscenowa przywiozła z Niemiec skromną ilość statuetek. W Oldskool Music Compo brązowy medal wywalczył Aceman z utworem "A Dream of Fish", a W konkursie 4K Exe Graphics miejsce drugie zajął LovelyHanibal.

Z amigowych akcentów warto wspomnieć jeszcze konkurs Oldskool Graphics, w którym to, na dwóch pierwszych miejscach wylądowały amigowe grafiki (Made i Facet). Czwarte miejsce w Game Compo zajęła amigowa gra "Inviyya" ekipy Tigerskunk, a w Wild Compo miejsce siódme zdobyło demo na system MorphOS "Version: Operators" grupy Dekadence.

Produkcje z party: https://demozoo.org/parties/3537/

Zapisy kompotów, seminaria i koncerty są (i będą) dostępne na oficjalnym kanale YT: https://www.youtube.com/user/RevisionParty

Oficjalna galeria zdjęć z imprezy: http://npl.de/tfsync/www/revision2018/
zamieścił: mailman
MUIOsoby pracujące nad rozwojem MUI udostępniły dla systemu AmigaOS 3.x oraz AmigaOS 4.x nową wersję tego graficznego interfejsu użytkownika w wersji MUI5-2018R1. Archiwa oraz pełna lista zmian do pobrania ze strony projektu.
zamieścił: mailman
Procesor MC68040, opracowany przez Motorolę w 1990 roku jest znany amigowcom i w różnych wariantach używany nie tylko w komputerach marki Amiga. Tomasz Magosa w artykule przybliżył historię, architekturę, a także opisał konkurencję jaką miał ten procesor w latach 90-tych XX wieku.
zamieścił: mailman
Carsten Siegner przygotował nową klasę MUI, która umożliwia odtwarzanie różnego rodzaju plików wideo obsługiwanych przez bibliotekę AVCodecs. Avcodec.mcc aktualnie nie obsługuje dźwięku. Do działania niezbędny jest system MorphOS 3.10. Archiwum do pobrania stąd.
 głosów: 12  tagi: avcodec, MUI, MorphOS
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Wydawnictwo Bitmap Books szykuje nową publikację spod pióra autorów takich pozycji jak "Commodore 64: A visual Commpendium" czy "Commodore Amiga: a visual Commpendium". Książka "The Art of Point and Click Adventures" skupiać się będzie wokół najlepszych i najlepiej wykonanych gier przygodowych w historii. Bogata ilustrowana pozycja nie tylko ma się składać z przeglądu takich tytułów jak King’s Quest, Myst, Toonstruck, Discworld, Blade Runner, Gabriel Knight, The Flight of the Amazon Queen, Simon the Sorcerer, The Secret of Monkey Island, The Dig, Maniac Mansion czy Full Throttle, ale także z wywiadów z ich rysownikami i współtwórcami. Wśród nich znajdą się Tim Schafer, Robyn Miller, Ron Gilbert, David Fox, Aric Wilmunder, Richard Hare, Hal Barwood, Gary Winnick, Noah Falstein, Mark Ferrari, Dave Gibbons. Tytuł można już zamawiać w przedsprzedaży, a premiera zapowiadana jest na rok 2018.
zamieścił: mailman
Święta WielkanocneWszystkim naszym czytelnikom składamy najserdeczniejsze życzenia pogodnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jaja (może być amigowe) i mokrego Dyngusa.

Redakcja PPA

zamieścił: recedent, nadesłał: Jacek Piszczek
Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Jacek 'jacadcaps' Piszczek udostępnił pierwszą publiczną wersję beta nowego programu pocztowego dla systemu MorphOS. Nosi on nazwę Iris. Program obsługuje protokół IMAP oraz oferuje wsparcie dla OAuth2. Wbudowana przeglądarka umożliwia zarówno odczyt jak i tworzenie emaili w HTML, włącznie z osadzaniem w nich obrazków.
zamieścił: mailman
Jeremy Reimer, na portalu ArsTechnica, zamieścił dwunastą część historii Amigi w której skupia się wokół okresu panowania czerwonego i niebieskiego frontu, a więc systemów AmigaOS 4 oraz MorphOS.
zamieścił: slay
Zgodnie z nową scenową świecką tradycją już jutro startuje Revision 2018 - kolejna edycja największej demoscenowej imprezy na świecie. Tradycyjnie odbędzie się ona podczas świątecznego weekendu w niemieckim Saarbrücken. Na gości - jak co roku - czeka masa atrakcji: koncerty (między innymi Dan / Lemon oraz projekt "2 Amigos, 2 Amigas") , seminaria (między innymi wykład o tym, jak "zamienić" Raspberry Pi 3 w Amigę), ceremonia wręczenia "scenowych Oscarów", czyli nagród Meteoriks, pojedynek w kodowaniu na żywo oraz - rzecz jasna - konkursy.

Z punktu widzenia Amigowca najbardziej interesujące będą:

Tracked Music (sobota, godzina 13:00),
Oldskool Music (sobota, godzina 18:00),
Amiga Intro (sobota, godzina 23:00)
Oldskool Graphics (niedziela, godzina 17:00)

i oczywiście najważniejszy z nich - Amiga Demo Competition (niedziela, godzina 22:30).

Pełna rozpiska party / timetable: https://2018.revision-party.net/events/timetable

Warto też obejrzeć doskonałe oficjalne zaproszenie na party ("No Invitation" grupy Ninjadev).

Wersja online.
Wersja youtube.

Dla osób, którzy nie mogą / nie chcą wybrać się do Saarbrücken organizatorzy udostępniają video stream z imprezy i wszystkich konkursów. Gdy tylko pojawią się stosowne linki udostępnimy je w odpowiednim wątku na forum, gdzie będzie można na bieżąco komentować przebieg imprezy.

Oficjalna strona party: https://2018.revision-party.net/

Tym, którzy nie wiedzą czego spodziewać się po takiej imprezie jak Revision, polecamy lekturę raportów z ubiegłorocznych edycji dostępnych są na naszym portalu: Raport z Revision 2012, Raport z Revision 2015.
zamieścił: mailman, nadesłał: Jacek Piszczek
Pierwsze aplikacje w ObjectiveC pojawiły się w MorphOS 3.8, ale dopiero 3.10 przynosi prawdziwą rewolucję w tworzeniu aplikacji MUI. Artykuł opisujący co mui.framework i ObjC wnoszą dla programistów dostępny jest tutaj.
zamieścił: mailman
Road Avenger to jedna z niewielu gier, które kojarzą się z nazwą LaserDisc. Były to gry pokroju "Dragon's Lair" czy "Space Ace", które przypominały kreskówki, w których interakcja gracza sprowadzała się do wykonywania odpowiednich, w większości sygnalizowanych, ruchów joystickiem w celu kontynuacji danej scenki. Na Amigę trafiło kilka takich pozycji, a od kilku dni dostępna jest kolejna wspomniana w tytule. Gracz wciela się w postać policjanta, który rusza w pogoń za gangiem motocyklistów, którzy zabili jego żonę. Gra sprowadza się do wyścigów pomiędzy innymi samochodami oraz unikaniu eksplozji. Tytuł został przeportowany z konsoli SNES. Zawiera dziewięć oryginalnych etapów oraz sześć poziomów trudności. Port charakteryzuje się ulepszoną wersją silnika odtwarzającego filmy FMV, możliwość gry z wykorzystaniem jednoprzyciskowego joysticka, dwuprzyciskowego pada oraz kontrolera CD32. Gra została przygotowana w wersji dla Amigi ECS/OCS (grafika w trybie HAM), AGA oraz CD32 (ulepszenia graficzne). Więcej informacji oraz archiwa do pobrania stąd.
zamieścił: recedent, nadesłał: _arti
Już za dwa-trzy dni startuje kolejna zbiórka-kampania, tym razem na nowe formy dla obudów przeznaczonych dla Amig 500/500+. Tym razem jednak wybrano inną platformę crowdfundingową, mianowicie Indigogo. Kampania potrwa 45 dni a sama zbiórka będzie odbywać się w dolarach amerykańskich. Wyżej wymienione zmiany mają wg. autora pozytywnie wpłynąć na organizację projektu i rozliczenia z kontrahentami a tym samym przyspieszyć cały proces. Wspomnianym organizatorem całego przedsięwzięcia jest oczywiście Philippe Lang, znany z dwóch poprzednich kampanii zbiórkowych zakończonych sukcesem - tj. na nowe obudowy dla Amig 1200 i na klawisze do amigowych klawiatur. Na tę chwilę niewiele jeszcze wiadomo o samym projekcie ale o kolejnych szczegółach będziemy informować na bieżąco.
zamieścił: recedent, nadesłał: Pentanteles
Udostępniono nową wersję systemu MorphOS. Nosi ona numer 3.10 i jest jedną z najbogatszych w zmiany i usprawnienia jak do tej pory. Wśród nowości znalazło się m.in:
  • wsparcie dla komputerów AmigaOne X5000 jak i płyt głównych A-EON X5000
  • zintegrowane środowisko programistyczne Flow Studio
  • liczne nowe sterowniki rozszerzające bazę obsługiwanego sprzętu
  • poprawa interfejsu użytkownika i ogólnej wydajności systemu

System można pobrać z oficjalnej strony, a pełna lista zmian dostępna jest tutaj.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

15.05.2015

Pojawiła się wersja 3.8 systemu operacyjnego MorphOS.

15.05.1999

Firma Elbox wydała grę "Red Mars".

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Quite OK Audio (98) »
Monitor 1084s trafopow... (31) »
Nowy sprzęt spod znaku... (46) »
Program do tworzenia S... (4) 
TF536 i pełne 68030 (26) 
OS4.1 FE - aktualizacj... (6) 
Zapowiedzi nowych gier... (6288) »
ADTWin - zapis dyskiet... (19) 
Stacja 5.25 i Amiga (27) 
Ktokolwiek widział - "... (150) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

A500 IndiECS Temo Test

dodane przez: micromars

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem