zamieścił: mailman
Zostali wyłonieni laureacji konkursu AmigaToolJam. Pierwsze miejsce w kategorii "Tool" zajął program DrawerGenie, a w kategorii "Most Useless Tool" program Closer (oba tego samego autora). Należą się również duże gratulacje dla Krzysztofa Donata, który ze swoim GoVars przystąpił do konkursu w ostatnim momencie i zajął w nim drugie miejsce. Gratulujemy.

Kolejność miejsc, które zajęły poszczególne programy znaleźć można w wątku na naszym forum.
zamieścił: mailman
Michael Trebilcock przygotował dla AmigaOS 4.x nową wersję programu do konwersji plików audio-wideo - FFmpeg. Port oparty jest na kodzie źródłowym najnowszej oficjalnej wersji rozwoju określanej mianem "Heaviside". W ramach uzupełnienia i zapewnienia wygody używania Kevin Taddeucci zaktualizował FFMpegGUI, który do działania wymaga FFMpeg w wersji co najmniej 6.0.

Aktualizację otrzymał również program SimpleSub stworzony z myślą o tworzeniu i edycji napisów do filmów. Wersja 2.0 wnosi wiele zmian, w tym podstawowa, którą jest obsługa najnowszej wersji FFMpeg i odcięcie się od wykorzystania programu Mencoder.
zamieścił: mailman
W dobie "multimedialności" wszystkiego co nas otacza wydawać by się mogło, że przygodówki tekstowe umarły śmiercią naturalną. Tymczasem w ostatnim czasie fani gatunku nie mają powodów do narzekania. Najnowsza pozycja, której mogą spróbać to "The Ghosts of Blackwood Manor" - interaktywny horror Stefana Vogt, autora "Hibernated" i "The Curse of Rabenstein". Stworzona została przy użycia silnika Z-Machine i posiada trzy różne zakończenia w zależności od wyborów gracza. Gra dostępna jest na wiele platform, w tym na Amigę. Można ją pobrać za darmo w wersji cyfrowej, choć można wesprzeć autora drobnym datkiem, jak również dostępna jest wersja pudełkowa.
zamieścił: mailman, nadesłał: Rafael/ARMO
Rafael/ARMO przygotował dla systemu MorphOS kolejną, oficjalną wersję beta programu Git Desktop. Jest to graficzny interfejs dla Gita (systemu kontroli wersji), wzorowany m.in. na GitHub Desktop. Do korzystania z Git Desktop wymagany jest zainstalowany MorphOS SDK. Niezbędna jest również podstawowa wiedza z zakresu działania Gita (dlatego warto zapoznać się z artykułem autora MorphOS i GitHub). Program można pobrać z MorphOS-Storage oraz z Aminetu.
zamieścił: mailman, nadesłał: MUFA-amigaone-pl
Remigiusz "Remix" Kolasa oraz Rafał "Mufa" Chyła, czyli ekipa stojąca za kanałem "Amiga Bez Ściemy", zapraszają wszystkich fanów komputera Amiga, na świąteczną audycję na żywo. Startujemy w najbliższą niedzielę, 17 grudnia, o godzinie 18:00. Tematem przewodnim będą technologie, które miały trwać wieczność, a o których dziś zapomnieli już nawet najstarsi górale. Ponadto poruszone zostaną sprawy bieżące oraz słuchacze zostaną wprowadzeni w świąteczny klimat, między innymi omawiając najciekawsze gry kojarzące się z tym okresem.
 głosów: 10  tagi: Amiga Bez Ściemy, podcast
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Nicola i Anthony Caulfield zbierają na Kickstarterze środki na stworzenie filmu dokumentalnego dotyczącego historii powstania Amigi 500. Ma to być pierwszy odcinek cyklu "The Gaming Chronicles". Autorzy uzyskali już fundusze w wysokości ponad 4 razy większej niż pierwotnie zakładali. Premiera zapowiadana jest na kwiecień 2024 roku.
zamieścił: mailman
Firma AirSoft Softwair przygotowała aktualizację dwóch wtyczek - APNG oraz Plananarama. Dla przypomnienia, pierwsza z nich oferuje obsługą zapisu i odczytu animacji w formacie PNG, a druga pozwala skryptom działać na modelach Amigi, które nie są wyposażone w karty graficzne. Wtyczki do pobrania ze strony programu.
zamieścił: mailman, nadesłał: deadwood
Dostępna jest do pobrania nowa wersja 32-bitowego systemu bazowego x86 AROS. Wprowadza ona blisko 1000 zmian przygotowanych przez deweloperów AROS-a, w tym usprawnienia w obsłudze sprzętu i pulpitu Wanderer, aktualizacje kilku bibliotek, a także liczne poprawki błędów. Pakiety do pobrania oraz pełna lista zmian są dostępne są repozytorium na GitHub.

Dodatkowo, po raz pierwszy wspólnie ze społecznością AROS-a, opublikowana została lista rekomendowanego sprzętu. Obejmuje ona sprzęt, który jest dobrze obsługiwany, łatwo dostępny z drugiej ręki i będzie ponownie testowany dla każdej przyszłej wersji, aby zachować kompatybilność. Osoby zainteresowane kupnem sprzętu, na którym z całą pewnością będzie działać AROS, powinny sprawdzić pozycje na liście, która znajduje się WikiBooks. W miarę postępów prac czynionych w przyszłych wydaniach systemu, lista będzie poszerzana, aby dać społeczności użytkowników szerszy wybór i dostęp do nowszej generację sprzętu.

Osoby zainteresowane systemem AROS oraz już używające tego systemu więcej informacji znajdą na na nowym forum na portalu AROS World.
zamieścił: mailman
Nano Awards to nagrody, które zostaną przyznane dla najlepszych "małych" produkcji scenowych. Jako "małe" zostały uznane intra o rozmiarach od 8 do 1024 bajtów. Nagrody zostaną rozdane podczas party Lovebyte, które odbędzie się 9 lutego 2024. Rekomendacje do nominacji można zgłaszać przez portal Demozoo (po uprzednim zalogowaniu się) w trzech kategoriach: Oldschool Tiny Intro, High-End Tiny Intro oraz Fantasy Console Tiny Intro. Amiga reprezentowana jest przez 4 produkcje:
zamieścił: mailman
Autor gry "Turbo Santa", czyli świątecznej wersji gry "Turbo Tomato" zainicjował turniej, w którym do wygrania jest kolekcjonerska lub budżetowa wersja gry "Rogue Declan" (lub koszulka i inne gadżety). Aby wziąć w nim udział, należy do 24 grudnia 2023 zamieścić na stronie autora swój najlepszy wynik punktowy uzyskany w grze "Turbo Santa DX22" w trybie Endless lub grając na normalnym poziomie trudności.
zamieścił: mailman
Wystartowała przedsprzedaż fizycznego wydania gry Rogue Declan. Dostępne są cztery wersje: kolekcjonerska i budżetowa dla CD32 oraz kolekcjonerska i budżetowa dla pozostałych Amig. Każda zawiera grę na fizycznym nośniku (płyta CD lub dyskietka) oraz drukowany podręcznik użytkownika. Wersja kolekcjonerska dodatkowo zawiera plakat, naklejki, brelok oraz elektroniczny dostęp do materiałów dodatkowych. Cena w zależności od wersji to od 23 do 38 euto. Wysyłka ma rozpocząć się w lutym 2024 roku.
zamieścił: mailman
Jacek Piszczek przygotował aktualizację przeglądarki internetowej Wayfarer. Główna zmiana to wykorzystanie WebKitGTK 2.42.2 oraz usprawnienia w zakresie działania schowka oraz poprawka dotyczącą edytora zapisanych haseł. Pełna lista zmian dostępna jest na stronie projektu https://wayfarer.icu/history.
zamieścił: mailman, nadesłał: AgedCode
Studio Aged Code przygotowało dużą aktualizację gry AQUABYSS, która oprócz poprawek wnosi sporo nowych rzeczy. Jedną z najważniejszych jest możliwość zaproszenia NPC (kupca) do wspólnej walki przeciwko piratom. Taki kompan dołącza na siedem dni, ale przy odpowiednim zaplanowaniu można stworzyć drużynę o znacznie większej liczbie członków (do pięciu maksymalnie, wliczając gracza). Kolejną, z pozoru niewielką, ale jednak istotną nowością, jest zestaw czcionek obsługujących polskie znaki diakrytyczne. Znajdą one oczywiście zastosowanie w nadchodzącej polskiej wersji językowej, której premiera planowana jest jeszcze w tym miesiącu! Z pełną listą zmian można zapoznać się na oficjalnym forum gry.
zamieścił: mailman
Nallepuh to w dużym skrócie narzędzie/emulator dla AmigaOS 4 przechwytujące próby dostępu do rejestrów układów specjalizowanych. Pierwotnie program wykrywał wyłącznie sygnały do układu Paula i przekierowywał je do AHI, lecz przez ostatni rok bardzo ewoluował obecnie wykrywając również przekierowania do blittera i układu CIA. Przeznaczenia programu są dwa: zapewnienie działania starszych programów do działania w pełni systemowym środowisku AmigaOS 4.x lub w ostateczności wskazanie nadal rozwijanym programów miejsca, w których należy eliminować objawy błędów lub braku działania. Program rozwijany jest przez Kjetila Hvalstranda. Najnowsza wersja nosi numer 1.7.
zamieścił: mailman
W listopadzie zostały wyemitowane 2 nowe odcinki wideopodcastu "Amiga Bez Ściemy" prowadzonego przez Rafała "Mufa" Chyłę oraz Remigiusza "Deejayremix" Kolasę. Prowadzący dyskutują na różne zagadnienia dotyczące tematyki amigowej, zarówno w ujęciu klasycznym i wspominkowym, jak również przedstawiają nowości. Poniżej zestawienie tematów przewodnich ostatnich odcinków: Informacja o nowych odcinkach pojawia się na bieżąco na naszym forum.
 głosów: 6  tagi: Amiga Bez Ściemy, podcast
dodaj komentarz
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Quite OK Audio (26) 
BOOM!PARTY 2025 (C64 &... (48) »
Ktokolwiek widział - "... (91) »
Amiga Bez Ściemy (374) »
Nowe gry (1453) »
W jaką amigową grę gra... (2496) »
Słaby laminat A500 rev... (114) »
Mój blog z podsumowani... (86) »
[C] SendIO() a Wait()... (4) 
DosBox 3dfx (3) 
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem