zamieścił: 
Harry "Piru" Sintonen, jeden z developerów systemu MorphOS podzielił się dzisiaj nagraniem video uruchamiania systemu MorphOS na laptopie z serii PowerBook G4.

Jest to tylko wersja developerska, pozbawiona wiele podstawowych funkcji. Sam autor nagrania zaznacza, że to nagranie nie jest oficjalnym stanowiskiem MorphOS Team co do przyszłości systemu na PowerBooki. Jak można przeczytać na portalu MorphZone, obecna wersja systemu MorphOS na laptopy PowerBook jest niefukcjonalna z powodu braku obsługi podstawowych urządzeń jak klawiatura, czy mousepad, nie wspominając o bardziej zaawansowanych urządzeniach. Daje to jednak nadzieję na to, że może w przyszłości zobaczymy w końcu MorphOSa na przenośnym komputerze.
zamieścił: 
Zostały wydane dwa nowe sterowniki skanerów standardu Betascan/SANE:

- [url=href=http://aminet.net/driver/other/umax_morphos.lha]UMax.device[/url] - obsługujący skanery SCSI firmy UMAX, oparty o wersję 0.28 sterownika SANE.

- EpsonUSB.device - obsługujący skanery USB firmy Epson (lista działających z nim skanerów znajduje się w archiwum), oparty o wersję 0.2.36 sterownika SANE. Do działania wymaga poprawnie skonfigurowanego stosu Poseidon wraz wygenerowanym urządzeniem usbraw.device przez klasę rawwrap.class.
zamieścił: mailman
Tomasz Kaczanowski przygotował dla systemu MorphOS nową wersję czytnika grup usenet - NewsCoaster. Jak pisze autor, tym razem nie jest to szybki hack. Ta wersja powinna być stabilniejsza od poprzedniej i trochę stabilniejsza od wersji 68k. Dodatkowo autor usunął z kodu programu klasy NList i Nlisttree. Jeżeli jednak zdarzą się jakieś błędy z tego powodu, należy go niezwłocznie o tym powiadomić. Więcej informacji oraz archiwum z plikiem wykonywalnym można pobrać ze strony autora.
zamieścił: mailman
Guillaume "Yomgui" Roguez przygotował dla systemu MorphOS nową wersję portu języka Python. Wzbogacono go o nowe rozszerzenia (moduły) pozwalające na obsługę protokołu SSL, wątków, ARexxa oraz Expat. Drobna uwaga - najnowsza wersja Pythona jest niekompatybilna z poprzednimi i niektóre programy nie działają (np. Blender). Archiwum do pobrania stąd.
zamieścił: 
HyperCannon to gra o prostej idei. Gracz steruje poruszającym się poziomo u dołu ekranu działem, które strzela do nadlatujących z góry wynalazków. Pomysł zatem ponad 30-letni, za to wykonanie jak najbardziej współczesne. Grafika zdecydowanie na plus odstaje od SDL-owej codzienności. Gra wykorzystuje wspomaganie 3D i przez bogactwo graficzne wymaga w miarę mocnego komputera (Efika i klasyk odpada). Żeby się nie nudziło autor wprowadził w grze wiele rodzajów broni i atakujących nieprzyjaciół o różnych możliwościach i reakcjach na trafienie. Warto zawuażyć, że oprócz darmowej wersji gry dla MorphOS-a, istnieje wersja płatna na iPhone.
zamieścił: 
HAK przeportował na MorphOS-a grę Pushover. Choć wersja 0.0.1a nie sugeruje bliskości finału, gra jest całkowicie funkcjonalna i potrafi wciągnąć. Jest to remake gry wydanej w 1992 roku przez firmę Ocean pod tym samym tytułem. Gra należy do gatunku logicznych z niewielką domieszką zręcznościówki. Kolejne plansze to coraz bardziej skomplikowane układy kostek domina, które są prawie gotowe, aby je wszystkie przewrócić, popychając pierwszą... Prawie, jak wiadomo, robi jednak różnicę, a zadaniem gracza jest doprowadzić planszę do pełnej "przewracalności", oczywiście w ograniczonym czasie.

Drugim programem na dziś jest nowa wersja 20.6 Keymap.sbar dodatku instalującego się na belce ekranu i pozwalającego wygodnie przełączać mapy klawiatury. Christian Rosentreter dodał do tej wersji m. in. polską lokalizację.
zamieścił: mailman
QuakeDla systemu MorphOS dostępny jest nowy klient QuakeWorld - Fodquake. Jest on wynikiem modyfikacji kodu źródłowego popularnego Fuhquake. Zmiany w porównaniu z poprzednikiem obejmują m.in. przepisaną na nowo cześć odpowiedzialną za połączenie z siecią, nowa, bardziej intuicyjną przeglądarkę zintegrowanych serwerów służącą do wyszukiwania pojedynków.
zamieścił: 
Grupa AmigaZeux wydała aktualizacje pięciu swoich programów. Najwięcej zmian, po czeterech latach przerwy odnotował program do wyświetlania danych pogodowych Wetter 2.0, przejrzano go pod kątem współpracy z MorphOS-em 2.x i dodano sporo nowych opcji. Cztery moduły instalujące się na belce ekranu (MouseEyes 1.1, CPUGauge 1.5, MemoryGauge 1.4 i Uptime 1.1) przeszły jedynie kosmetyczne zmiany, szczególnie może nas zainteresować polska lokalizacja do MouseEyes.
zamieścił: mailman
Carsten Siegner przygotował dla systemu MorphOS prosty program do obsługi grafiki wektorowej. Bluepaint na chwilę obecną potrafi wczytać plik w formacie "odg" oraz z powrotem do tego formatu zapisać. Ponadto obsługuje również możliwość zapisu do SVG, Postscript i PDF. Do działania wymagany jest system MorphOS 2.x, RxMUI, LhA, ZIP, UnZIP i gzip. Archiwum do pobrania stąd.
zamieścił: mailman
Fabien Coeurjoly opublikował dla systemu MorphOS nową wersję przeglądarki internetowej OWB. Uaktualniony został silnik przeglądarki do wersji r1092, poprawiono zarządzanie bookmarkami, wprowadzono menadżera haseł i ciasteczek oraz lokalizację. Niestety w tej wersji nie doczekaliśmy się jeszcze wyświetlania animacji Flash. Z pełną listą poprawek i nowości można zapoznać się pobierając przeglądarkę ze strony autora.
zamieścił: mailman
Chwilę po pojawieniu się aktualizacji systemu MorphOS, który jednocześnie stał się dostępny dla Maca Mini, Jacek Piszczek opublikował dokument, w którym wyjaśnia sposób instalacji systemu MorphOS oraz Mac OS X na jednym dysku twardym tej małej maszyny.
zamieścił: 
Tym razem MorphOS Team nie kazał nam czekać zbyt długo. Po kilku miesiącach od wydania poprzedniej wersji możemy się cieszyć MorphOS-em 2.4. To wydanie systemu jest przełomowe, ponieważ do grona obsługiwanych platform sprzętowych dołącza Mac mini (wersje z procesorem PowerPC). Po raz pierwszy MorphOS zostaje wydany na sprzęt wyprodukowany w ilości ponad miliona sztuk i dostępny po atrakcyjnych cenach. Jednak z nowej wersji skorzystają również posiadacze Pegasosów i Efik, bo jak zwykle programiści usunęli zauważone błędy i dodali kilka nowości. Poczytać o nich możemy w liście zmian.
zamieścił: 
Umożliwienie tworzenia w MorphOS-ie małych modułów instalujących się na belce ekranu, zaowocowało wysypem przydatnych dodatków. Jednym z nich jest Keymap.sbar pozwalający na wygodne przełączanie map klawiatury. W wersji 20.5 tego modułu Christian Rosentreter dodał możliwość przełączania map klawiatury konfigurowalnym klawiszem oraz uruchamianie menu spod klawisza. GUI ustawień modułu został zlokalizowany (na polskie tłumaczenie pewnie nie będziemy długo czekać...). Archiwum możemy pobrać ze strony domowej autora albo z MorphOS Files.
zamieścił: 
Tesseract to program do optycznego rozpoznawania pisma (OCR), rozwijany w latach 1985 - 1995 w laboratoriach Hewlett-Packarda. W 2006 roku źródła programu zostały publicznie udostępnione. Jest to jeden z najlepszych programów OCR z dostępnym kodem źródłowym (faktycznie, działa znacznie lepiej, niż dotychczas dostępny dla MorphOS-a gocr). Przeportowaniem Tesseracta na MorphOS-a zajął się Michał "rzookol" Żukowski. Obecna wersja programu wymaga obrazka w nieskompresowanym formacie TIFF (monochromatyczny, w odcieniach szarości lub kolorowy). Na wyjściu otrzymujemy tekst zakodowany w UTF-8. Co warte podkreślenia, Tesseract obsługuje również język polski (dane pomocnicze dla polskiego i angielskiego są dołączone do archiwum). Archiwum można pobrać z MorphOS Files.
zamieścił: 
Battle for WesnothFabien Coeurjoly przeportował na MorphOS-a w miarę nową (najnowsza stabilna to 1.6.5) wersję strategicznej gry turowej The Battle for Wesnoth. Miłośnikom tego gatunku gry nie trzeba przedstawiać, to jedna z lepszych gier dostępnych bezpłatnie, z niesamowitą ilością misji i dodatków. Do pobrania wersja 1.6.2 gry.
zamieścił: mailman
Dla użytkowników systemu MorphOS bawiących się w emulację, przygotowano nowe wersje emulatorów komputerów Atari oraz Macintosh. Przy pomocy Basilisk II (1.2) zaemulujemy "jabłuszko". Ilkka Lehtoranta poprawił wyświetlanie 8-bitowego trybu pełnoekranowego, dodał obsługę RDB, a także wprowadził kilka elementów dostępnych wyłącznie dla posiadaczy systemu MorphOS w wersji 2.x. Mowa o obsłudze kodowania znaków przy posługiwaniu się systemowym schowkiem oraz obsłudze 64 bit DOS.
Pegasosa lub Efikę przemienimy w Atari przy pomocy Atari800 (2.1.0) - portu przygotowanego przez Fabrizio Bartoloni.
zamieścił: 
Pojawiła się kolejna wersja (1.2) programu SCANdal rozwijanego przez Michała "rzookola" Żukowskiego w wersji dla systemu operacyjnego MorphOS. Wersje na pozostałe systemy pojawią się w przeciągu kilku dni.

Z nowości warto wymienić:
- dodaną obsługę skanowania w trybie podglądu, zmiany prędkości skanowania oraz kontrastu,
- drukowanie z wykorzystaniem sterowników Turboprint,
- dodana została zakładka z informacjami o skanerze,
- uaktywniony został przycisk "skanuj" i "zapisz",
- dodana została polska i angielska dokumentacja,
- ogólne poprawki dla MorphOSa 1.4.5,
- dodana została możliwość zmiany rozmiaru istniejącej ramki obszaru skanowania,
- w przypadku braku pamięci pokazuje się odpowiednie okienko z informacją o błędzie,
- poprawiono komunikację ze skanerami EpsonUSB oraz Mustek,
- dodano możliwość odwracania obrazka w pionie i w poziomie,
- podczas zapisu plików PNG zapisywana jest informacja o DPI obrazka,
- kształt wskaźnika myszy jest zależny od kontekstu.

Film przedstawiający SCANdal w działaniu można zobaczyć na YouTube, a sam program dostępny jest na Aminecie.

Jeśli ktoś chciałby wspomóc autora w pracach nad nowymi sterownikami do skanerów może wpłacić dowolną kwotę na konto PayPal rzookol@ poczta.onet.pl lub wysłać niepotrzebny skaner.

zamieścił: 
W ostatnim tygodniu pokazało się nieco drobnego oprogramowania (i nie tylko) dla MorphOS-a. Dla tych, którzy nie tracą czasu na czytanie, krótka lista nowości: pixman.library 3.2, rtgmaster.library 42.2, cURL 7.19.5, Tubexx, MemoryGauge 1.3, CPUGauge 1.4, UptimeSBar 1.0 i ModernArtBlanker 2.0. Zainteresowanych szczegółami zapraszamy do dalszej lektury...

Na początek coś zupełnie innego. Jednym ze zdjęć wykonanych w ostatnim czasie przez świeżo wyremontowany teleskop Hubble'a, jest zdjęcie obiektu NGC 6302. Zastosowanie tego motyla jako tapety Ambienta wydaje się oczywiste. Wystarczy tylko nieco owada zniebieszczyć i gotowe.

Wróćmy jednak do oprogramowania. Dział bajerancko-rozrywkowy reprezentuje jak zwykle grupa AmigaZeux. Nowe wersje CPUGauge i MemoryGauge nie zawierają żadnych rewolucji, jednak z pewnością zainteresuje nas polska lokalizacja obu tych programów. Nowym z serii modułów instalujących się na belce ekranu jest UptimeSBar. Oprócz trywialnej funkcji pokazywania czasu jaki minął od włączenia komputera, moduł może graficznie pokazywać ile jeszcze brakuje do pobicia rekodru uptime.

Pozostajemy w kręgu AmigaZeuxowych wynalazków. Podwyższenie wersji ModernArt Blankera o jeden "duży numer" ma swoje uzasadnienie. Blanker całkowicie przepisano tak, aby używał OpenGL, co w znacznym stopniu zmniejsza obciążenie procesora. Autorem wszystkich wspomnianych programów jest Matthias "UltraGelb" Böcker.

Ilkka "itix" Lehtoranta staje się pomału ekspertem od bibliotek. Rtgmaster.library to biblioteka pochodząca z klasycznej Amigi, która pozwalała programom korzystać z dobrodziejstw karty graficznej, a jednocześnie działać jako tako na układach AGA. Natywna wersja tej biblioteki dla MorphOS-a pozwala na uruchomienie kilku starszych gier. Pixman.library z kolei to zapakowany w bibliotekę pakiet pixman, czyli niskopoziomowa biblioteka graficzna, używana m. in. przez projekt Cairo, a więc pośrednio np. przez przeglądarkę OWB.

Przejdźmy do narzędzi sieciowych. Od jakiegoś już czasu Tubexx przestał ściągać video z YouTube. Na szczęście zauważył to również autor, Paolo Germano i wydał nową wersję, dodając też kilka nowych serwisów video do listy już obsługiwanych. A jak już o ściąganiu mowa, to świeży cURL ściągnie nam wszystko, co jest dostępne przez protokoły HTTP, HTTPS, FTP, TFTP i tak dalej...
zamieścił: 
Paolo Russo po debiucie tematem graficznym "Green Glass" proponuje kolejny efekt swojej fascynacji obsługą przezroczystości w MorphOS-owych skórkach. "Blue Marine" to, jak łatwo zgadnąć, temat utrzymany w tonacji niebieskiej (zrzut ekranu).

BlobWars, gra jakich wiele, ale dla rozrywki można postrzelać w zielone kulki. HAK zajął się portowaniem tej gry już wcześniej, teraz upublicznił najnowszą wersję 1.14.
zamieścił: 
MPlayerFabien Coeurjoly udostępnił najnowszą wersję swojego portu odtwarzacza MPlayer. Znalazło się w niej szereg udoskonaleń interfejsu graficznego, między innymi wybór ścieżek audio nie tylko dla DVD, dodanie do GUI filtrów przycinania i skalowania obrazu oraz wzmocnienia dźwięku. Oprócz tego usunięto błąd w kodeku OggTheora, dodano możliwość enkodowania do XVID-a w mencoderze (pełna lista zmian).
zamieścił: 
Kolejna mała aktualizacja programu CPUGauge do wersji 1.3, to przede wszystkim poprawki kilku błędów zgłoszonych przez użytkowników, związanych z pracą na wielu ekranach.
zamieścił: 
Jacek Piszczek opublikował nową wersję programu LogTool, narzędzia do przechwytywania i analizy systemowych logów. Główny nacisk położył tym razem na poprawę przechwytywania logów przez złącze FireWire.
zamieścił: 
Matthias Böcker wyspecjalizował się w pisaniu modułów MorphOS-a instalujących się na belce ekranu. Kolejną, dość rozrywkową pozycją z tej serii jest MouseEyes 1.0. Po jego uruchomieniu na belce pojawiają się oczy, które śledzą poruszenia wskaźnika myszki. Każde z oczu można umieścić w dowolnym miejscu ekranu, zmienić ich rozmiar oraz kolory. Krótko mówiąc, niekoniecznie bardzo potrzebny, ale niewątpliwie zabawny dodatek do systemu.
zamieścił: 
Matthias Böcker zaktualizował dwa swoje programy: MemoryGauge i CPUGauge do wersji 1.2. W obu programach pojawiło się kilka dodatkowych opcji konfiguracyjnych, które jeszcze dokładniej pozwalają dopasować wygląd obu "mierników" do indywidualnych gustów.
zamieścił: 
W ostatnim tygodniu ukazało się kilka programów służących uatrakcyjnieniu graficznego wyglądu MorphOS-a. Aż trzy programy wydał Matthias "UltraGelb" Böcker. MemoryGauge i CPUGauge to moduły wyświetlające się na belce ekranu, a pokazujące, jak łatwo zgadnąć, aktualną zajętość pamięci i obciążenie procesora. Oczywiście sposób pokazywania jest maksymalnie konfigurowalny, ustawienia tych modułów są na tyle rozbudowane, że powinny zadowolić każdego "przestawiacza ikonek". Trzecim programem jest ModernArt Blanker, jak sam autor stwierdza, psychodeliczny moduł systemowego blankera rysujący kolorowe, nakładające się koła, tworzące dzieło sztuki (?) nowoczesnej. Na deser mamy dziś GreenGlass, temat graficzny (tzw. skórkę) próbujący uzyskać efekt szklanej przezroczystości na ramkach okien, z całkiem miłym dla oka rezultatem. Temat przygotował Paolo "Jambalah" Russo.
zamieścił: mailman
Pojawiła się nowa wersja systemu MorphOS. Jak czytamy na oficjalnej stronie zespołu rozwijającego system, oprócz poprawek błędów, m.in. zoptymalizowano oraz dodano nowe elementy, takie jak choćby opcje ustawień do silnika wyświetlania. Ponadto wprowadzono możliwość odczytu urządzeń posługujących się systemem plików HFS+, zaktualizowano stos USB Poseidon do wersji 4.2. Pełna lista zmian dostępna jest tutaj. Uaktualnienie jest darmowe dla użytkowników systemu w wersji 2.x.
zamieścił: 
Pojawiła się druga publiczna wersja oprogramowania do obsługi skanerów. Z głównych zmian warto wspomnieć o zmianie nazwy programu z MUI Scan na SCANdal. Dodatkowo wprowadzono obsługę lokalizacji, wskaźnik postępu skanowania, automatyczne dodawanie rozszerzenia dla zapisywanych plików oraz sprzętowa obsługa jasności, korekcji gamma i negatywu w zależności od możliwości skanera.

Program jest dostępny w wersji dla systemu MorphOS lecz wersje na pozostałe systemy amigowe są już bliskie ukończenia. Równolegle prowadzone są prace nad portem sterowników Betascan dla MorphOSa wraz z obsługą nowych skanerów.

Program dostępny jest na Aminecie. Jest tam również dostępna wersja dla AmigaOS 3.
zamieścił: mailman
Michał "Kiero" Woźniak przygotował dla systemu MorphOS nową wersję portu Stratagusa. Archiwum do pobrania stąd.
zamieścił: mailman
Carsten Siegner pracuje nad programem do przeglądania dokumentów w formacie OpenOffice-Draw. Narzędzie jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie alpha i zapewnia obsługą 75% stylów stosowanych w plikach tego formatu. Najnowsza wersja pozwala także odczytać meta informacje pliku oraz wyświetlić je w osobnym oknie. Przy pomocy biblioteki "pagestream.library" oraz skryptu ARexxa można importać dokumenty OO-Draw do PageStreama w wersji 4.1 i nowszej. Archiwum z programem w wersji dla systemu MorphOS do pobrania stąd.

Źródło: amiga-news.de
zamieścił: grxmrx
Pojawiła się pierwsza publiczna wersja programu do obsługi skanerów autorstwa Michała 'rzookola' Żukowskiego. Powstanie tego programu jest odpowiedzią na ogólny marazm w zakresie programów do skanowania na Amigę (autorzy FxScana oraz betascana opuścili środowisko amigowe). Program współdziała ze skanerami poprzez sterowniki betascan umożliwiając zmianę parametrów skanowania oraz zapis zeskanowanych obrazów do plików w formacie JPEG, PNG oraz IFF Deep.
W najbliższej przyszłości można się spodziewać rozszerzenia programu o min. obsługę drukowania, lokali, portu Arexxa oraz wersji na inne niż MorphOS systemy amigowe. Równolegle prowadzone są wstępne prace nad nowymi sterownikami.

Program można ściągnąć stąd, a Bugtracker dostępny jest tutaj.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem