zamieścił: MinisterQ
AmiGGDostępna jest już nowsza wersja AmiGG, z poprawkami kilku błędów zgłoszonych przez użytkowników. Informacje o wprowadzonych poprawkach oraz ulepszeniach można znaleźć tutaj, oraz tutaj.
zamieścił: mailman
Na początku roku dwukrotnie informowaliśmy o elementach sukcesywnie implementowanych do najnowszych wersji programu pocztowego YAM. Pisaliśmy także, zgodnie z aktualnymi wówczas planami autorów, że wersja 2.5 pojawi się jeszcze w tym roku. Niestety tak się nie stało i raczej nie stanie. Po pomyślnym ukończeniu wszystkich przewidywanych dla tej wersji funkcji kilkakrotnie przesuwano datę premiery, która obecnie została ustalona na pierwszy kwartał 2007 roku. Jednocześnie do listy cech tej wersji dodano kilka nowych elementów, nad którymi będą autorzy pracować jeszcze w ramach wersji 2.5. Chodzi mianowicie o wzbogacenie programu w skórki tematyczne oraz filtr antyspamowy. Ten ostatni element został zaimplementowany dzisiaj i można sprawdzić jego działanie pobierając najświeższą rozwojową wersję deweloperską.
zamieścił: mailman
Firma SciTech poinformowała o zaprzestaniu dalszych prac nad rozwojem sterowników technologii SNAP. Kody źródłowe zostały wystawione na sprzedaż. Dla przypomnienia, w 2003 roku firma Hyperion Entertainment zawarła partnerską umowę z firmą SciTech, dzięki której możliwe jest użycie technologii SNAP w kolejnych wersjach AmigaOS 4.0 (informowaliśmy tutaj). Nie wiadomo jaki na to wpływ będzie miało zaprzestanie prac nad SNAP. Nikt z osób reprezentujących Hyperion Entertainment nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie. Warto nadmienić, że podczas rozmowy na IRC-u, która odbyła się we wrześniu tego roku, Thomas Frieden zapytany o postęp prac nad sterownikami odpowiedział, że "zgodnie z jego wiedzą SNAP prawie w całości został przeportowany dla AmigaOS 4.0".
zamieścił: mailman
Maxim Ilyins przygotował dla systemu MorphOS program o nazwie Subfont. Służy on do wyświetlania wygładzanych czcionek pod MPlayerem. Powinien współpracować z czcionkami TrueType, Type1 i każdą inną obsługiwaną przez bibliotekę libfreetype. Archiwum do pobrania stąd.
zamieścił: MinisterQ
AmiGGKochani amigowcy, pracowałem długo i wytrwale, zarywając wiele nocek, oszczędzając na jedzeniu i piciu. Całą swoją energię i wolny czas skupiłem na jednym - nowej wersji komunikatora AmiGG. Zmian jest dużo, jest ich tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie najważniejszego. Warto jednak podkreślić wzbogacenie AmiGG o obsługę sieci Tlen. Zmianie uległa niemal cała wewnętrzna budowa programu - co widać chociażby na przykładzie obsługi preferencji - od obecnej wersji AmiGG nie jest już teraz przywiązane do numeru GG, co więcej - obsługę sieci GaduGadu można w ogóle... wyłączyć, podobnie zresztą jak obsługę sieci Tlen. Starałem się zminimalizowac ilość błędów i mam nadzieję, że nie ma ich zbyt wiele. Z góry dziękuję za wszelkie bugreporty, zarówno prywatnie na maila (jest w dokumentacji do programu), jak również na oficjalnym bugtrackerze. Obsługa sieci Tlen nie jest podstawową zmianą - jest też dużo poprawek w obsłudze protokołu GaduGadu i ogólnej funkcjonalności oraz działaniu, więc myślę że nawet użytkownicy niezainteresowani obsługą protokołu Tlen będą bardziej zadowoleni z działania obecnej wersji. W archiwum można znaleźć natywne wersje dla systemów AmigaOS3, AmigaOS4, oraz MorphOS. Natywna wersja dla systemu AROS w przygotowaniu.
zamieścił: mailman
Peter "xeron" Gordon przygotował dla AmigaOS 4.0 specjalną wersję pożegnalnego dema grupy Artwork - Megademo IV 2. Demo zajęło ósme miejsce na Mekka & Symposium w 1998 roku i zostało wydane na prawie wszystkie systemy komputerowe.
zamieścił: mailman
Dennis van Werren, na portalu Amiga.org zamieścił zdjęcia oraz podał pełną specyfkację gotowej płyty Minimig rev 1.0. Dla przypomnienia, Minimig to odpowiednik A500 oparty na FPGA (ang. Field Programmable Gate Array), który jako stację dysków wykorzystuje czytnik kart pamięci, na których przechowywane są obrazy dysków.
zamieścił: mailman
Jorg Strohmayer przygotował nową wersję systemu plików Smart FileSystem. Zawiera ona drobną poprawkę. Przygotowana została w wersji dla AmigaOS 3.x oraz AmigaOS 4.0.

Uaktualnienie (17.11.2006):
Dostępna jest już wersja 1.265.
zamieścił: mailman
Ci, którzy próbowali odtwarzać format Ogg Vorbis pod klasyczną Amigą zapewne wiedzą, że nie jest to czynność zbyt przyjazna. PlayOGG, który korzysta z "oggdec" z pakietu Vorbis Tools, nie należy do najszybszych. Jools Smyth, jedna z osób administrujących stronę Exotica, napisał prostą komendę, która skompilowana pod procesor 68060 pozwala komfortowo odsłuchać wspomniane pliki. Można co prawda zapomnieć o multitaskingu, lecz na bezrybiu i rak ryba... Autor dołączył do programu źródła. Vorbis Player znajduje się na Aminecie.
zamieścił: grxmrx, nadesłał: Rafael/ARMO
Organizatorzy AmiZaduszek (Rafael/ARMO, wali7 i MaaG^dA) zebrali szczegółowe informacje (zweryfikowane i potwierdzone przez producenta) na temat Dragona 1200, nowego produktu krakowskiej firmy Elbox.

Przypomnijmy niezorientowanym w temacie, że Dragon 1200 jest busboardem PCI/AGP ze zintegrowanym procesorem ColdFire, który jest przeznaczony dla Amigi 1200. Dragon 1200 może pracować również jako samodzielna płyta główna.


Oto one:

  • karta procesorowa jest montowana jako oddzielny moduł
  • procesor na karcie to: MCF 5475 / 266 MHz (410 DMIPS wg Dhrystone 2.1), dokładne informacje na temat tego procesora są dostępne pod tym linkiem
  • 5x PCI 2.2 (3 x 3.3V, 2 x 5V) 33/66 MHz (z ColdFire) + 1 x AGP
  • USB 2.0 (z ColdFire)
  • 2x FastEthernet (z ColdFire)
  • 2MB Flash
  • na płycie procesorowej Dragona obsługiwane są pamięci typu DDR-266 MCF5475 ma w swoim hardwarze zaimplementowaną obsługę 2 rodzajów pamięci: SDR i DDR. Konkretne urządzenie oparte na MCF5475 może obsługiwać tylko jeden, wybrany z tych typów pamięci (wiąże się to nie tylko z innymi wyprowadzeniami układów lub modułów pamięci ale również innymi napięciami je zasilającymi).
  • na karcie cpu są dwa złącza pamięci DDR - nie muszą być parowane
  • na karcie procesora specjalne złacze które może pracować w dwóch trybach (JTAG lub BDM)
  • prawdopodobny termin rozpoczęcia sprzedaży koniec grudnia 2006
  • być może będzie preferencyjna cena dla Polski
  • na ten moment programy dla 68k działają na poziomie 68040 ~ 68060

    W przypadku procesora Colfire nie można mówić o emulacji, w rozumieniu takim jak emulacja kodu 68k na procesorach PPC. W przypadku procesora Colfire tylko niektóre instrukcje muszą być emulowane (to tak jak było w przypadku 68060, gdy wykonywała programy pisane pod niższe 68k), a szybkość działania programu zależy od tego czy i ile takich instrukcji zawiera specyficzny software. W niektórych programach 68k takich instrukcji, które muszą być emulowane jest dużo, a w innych występują sporadycznie. Nie można więc ogólnie powiedzieć, że programy napisane pod 68k będą działały wolniej czy szybciej niż 68060. Niektóre będą działały wolniej, a niektóre będą działały szybciej. A programy skompilowane natywnie pod MCF5475 będą działać wielokrotnie szybciej niż pod 68060.

  • Dragon potrafi działać jako samodzielna płyta Ale nie pod AmigaOS3.9. Z racji obecności odwołań tego systemu do hardware'u płyty głownej Amigi, mechanicznie Dragon wraz z zainstalowanymi w nim kartami PCI i kartą AGP jest przygotowany do montażu w standardowej obudowie ATX.

  • portowanie AROSa trwa
  • działa AmigaOS 3.9
  • istnieje oprogramowanie do konwersji kodu (asm-source) z 68k na CF
  • jest GCC dla CF

  • cena 349 Euro netto
  • przewidziany specjalny upust przy oddaniu Mediatora
  • opóźnienia spowodowane były problemami z procesorami które dostarczała Freescale
  • rowież dostarczone przez Freescale biblioteki emulujące 68k nie spelniały swojej funkcjonalności

    Narzędzia te nie są pisane przez Freescale, ale przez firmę trzecią na zlecenie Freescale. Biblioteki te mają dwa tryby pracy: jeden do pracy z aplikacjami i drugi do pracy z kompletnym systemem operacyjnym pod 68k (i to właśnie w tym trybie biblioteki te mają problemy).

  • produkt jest skierowany do osób ktore chca rozbudować swoją Amigę Classic
  • poza tym produkt bedzie przeznaczony na rynek przemysłowy jako płyta samodzielna działajaca pod kontrola Linuksa (zinteresowanie nią wyraziła sama Freescale)
  • być może pojawi sie opcja PowerPC na karcie PCI do Dragona
  • płyta Dragon ma moduł procesorowy, którym nie musi być CF, w przyszłości może to być inny moduł procesorowy

    Musiałby być to procesor o bardzo zbliżonej architekturze zaimplementowanych urządzeń peryferyjnych (3.3V magistrala PCI i Flexbus). Wymienność modułu procesorowego jest stworzona głównie z myślą o możliwości wymiany tego modułu na moduł z szybszymi wersjami procesorów ColdFire (szybciej taktowane procesory z core v4e i procesory v5.), gdy tylko staną się one dostępne.

  • płyta Dragon nie jest wyposażona w dodatkowe elementy typu ide, sata czy dźwięk aby nie "ograniczać" użytkownika - odpowiednie karty są dostępne w postaci kart pci w przystępnych cenach - dzięki temu użytkownik decyduje się na to, co jest mu potrzebne



zamieścił: mailman
Na stronę projektu AGTW (A Games That Weren't - z ang. Gry, których nie było) dodano nowe tytuły. Oprócz całkiem pokaźnej listy niewydanych gier Adriana Cummingsa (do pobrania wersje demonstracyjne oraz tzw. preview większości tytułów), znalazły się także dwie ciekawsze pozycje. Blast Squad to klon Dyna Blaster z 1999 roku, nad którym pracowała firma Mantasoft. Prawie ukończona gra jest dostępna do pobrania. Z kolei Deep Silence: The Secret of My Soul to tytuł, który był niejako pierwowzorem gry SOMS 3D. Dostępna jest wersja demonstracyjna i preview.
zamieścił: mailman
Po długiej przerwie pojawiła się nowa wersja Feelin (system budowania graficznego interfejsu użytkownika). Jak twierdzi autor na odnowionej stronie, jest to dosyć istotne uaktualnienie, które wprowadza wiele nowych elementów głównie związanych ze stylami. Niestety na tę chwilę wyłączony został system ustawień. Na teraz dostępne są archiwa z wersją dla AmigaOS 3.x i AmigaOS 4.0.
zamieścił: mailman
Portal AmigaWeb.net zamieścił podwójny artykuł, w którym autorzy postanowili zebrać najlepsze elementy systemów AmigaOS (z naciskiem na wersję 4.0) i MorphOS. Zapowiadane są podobne artykuły na temat AROS-a i innych systemów inspirowanych AmigaOS.

Uaktualnienie (15.11.2006):
Dostępny jest już artykuł o systemie AROS.
zamieścił: mailman
Jurgen Schober przygotował dla systemu AmigaOS 4.0 nową wersję biblioteki ablit. Jest to biblioteka, która wzbogaca system AmigaOS (w domyśle 4.0) o obsługę kanału alpha i wygładzanie. Od wersji 0.4 zawiera pełną implementację środowiska OpenGL 1.3 (na razie bez wspomagania sprzętowego). Archiwum do pobrania z OS4 Depot.
zamieścił: mailman
Battle for WesnothZaledwie trzy dni po oficjalnej premierze najnowszej kompilacji Battle for Wesnoth użytkownicy AmigaOS 4.0 mogą cieszyć się natywną wersją tej gry. Jest to drugie tzw. "release candidate" przed zapowiadaną od dłuższego czasu wersją 1.2. Zachodzące w kodzie zmiany i poprawki można śledzić tutaj, a archiwum z grą znajduje się na OS4 Depot (~ 77 MB).
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Narzędzia do deasembla... (6) 
Farmiga : Work in prog... (569) »
Nowy sprzęt spod znaku... (22) 
Quite OK Audio (52) »
pistorm600+Emu68 probl... (48) »
Albumy muzyczne rzooko... (16) 
Doom4Vanilla (8) 
Zaproszenie na Polish ... (14) 
W jaką amigową grę gra... (2502) »
Ktokolwiek widział - "... (106) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem