zamieścił: mailman
Cameron Armstrong przygotował amigowy program wykorzystujący technologię chatbota ChatGPT. Od teraz amigowcy również mogą "rozmawiać" ze sztuczną inteligencją natywnie wykorzystując do tego Amigę. Program dodatkowo korzysta z narrator.device, dzięki czemu bot może czytać treści. AmigaGPT do działania potrzebuje AmigaOS 3.2 lub AmigaOS 4, procesora 68020, dostępu do internetu, AmiSSL 5.9 oraz konta OpenAI z aktywnym kluczem API.
zamieścił: mailman
Fredrik Wikstrom przygotował dla AmigaOS 3, AmigaOS 4 oraz AROS-a aktualizację protokołu sieciowego SMB (Server Message Block) służącego w celach udostępniania zasobów komputerowych, m.in. drukarek czy plików. Wśród zmian znalazło się wprowadzenie związanych zgodnych z najnowszą wersją libsmb2, na bazie której oparty jest protokół, zmiana koncepcji dotyczącej sposobu logowania bez hasła, w wersji dla AmigaOS 3 wykorzystanie klasy ReqTools w momencie wpisywania hasła, a w wersji dla AROS-a usunięcie kilku błędów i wprowadzenie technicznych usprawnień. Do działania niezbędne jest posiadanie w systemie bibliotek newlib w wersji co najmniej 53.40 (lub 53.30 znajdującej się w AmigaOS 4.1 FE) oraz filsysbox w wersji co najmniej 54.4 (dla AmigaOS 4) lub 54.3 (dla AmigaOS 3 i AROS-a). Archiwa dostępne są do pobrania z GitHub, a z Aminetu można pobrać GUI.
zamieścił: mailman
Darren Coles opublikował nową wersję pakietu E-VO Amiga E. Wersja 3.6.1 wprowadza między innymi sprawdzenie obiektów o rozmiarze przekraczającym 64 kB, dodanie dwóch nowych argumentów dotyczących odczytu pliku z linii komend, rozszerzenie list w zakresie obsługi obiektów do 64 kB zamiast 32 kB oraz poprawki błędów parsowania. Pełna lista zmian znajduje się w archiwum programu. E-VO jest do pobrania z Aminetu oraz z projekt na GitHub.
zamieścił: mailman
Chris Young przygotował aktualizację programu Avalanche do wersji 2.3. Jest to graficzna nakładka na bibliotekę XAD (wraz z XFD i XVS), która umożliwia przegląd i ekstrakcję plików z różnego rodzaju archiwów. Avalanche do działania wykorzystuje ReAction i przeznaczone jest dla AmigaOS 3.2 oraz AmigaOS 4.x. W nowej wersji autor wprowadził kilka poprawek w zakresie widoku listy.
zamieścił: mailman
Richard Körber zaktualizował bibliotekę identify do wersji 43.0. Jest ona wykorzystywana głównie w celu identyfikacji kart Zorro wraz z podaniem różnych informacji dotyczących tych urządzeń, ale również przekazuje wiele innych cennych informacji o konfiguracji naszego komputera, takich jak model, wersja systemu, dostępna pamięć czy też inne urządzenia peryferyjne występujące w konfiguracji. W najnowszej wersji, poza dodaniem kolejnych rozpoznawanych urządzeń oraz poprawki literówek w nazwach już wcześniej istniejących w bazie biblioteki, wprowadzono pełną wykrywalność chipsetu AAA.
zamieścił: mailman
Dla AmigaOS 4 powstał port platformowej gry 3D - "Super Mario 64", która zadebiutowała w 1996 na platformę Nintendo 64. Tytuł uznawany jest za jedną z najlepszych gier wszech czasów, która posiadała znaczący wpływ na rozwój gier 3D. Port został przygotowany w dwóch wersjach: MiniGL (SDL2/MiniGL) oraz GL4ES (SDL2/GL4ES/ogles) specjalnie dla kart graficznych RX/HD. Więcej informacji na temat wymagań oraz czynności przygotowawczych zamieszczono w archiwum z portem. Recenzję gry w wersji dla AmigaOS 4 można przeczytać na blogu AmigaOne Zone.

Obrazek zaczerpnięty z Wikipedii
zamieścił: mailman
jPV z grupy RNO przygotował aktualizację graficznego klient FTP/FTPS/SFTP - RNOXfer. Dostępne są natywne wersje dla AmigaOS3, AmigaOS4, oraz MorphOS. Program posiada przyjazny użytkownikowi interfejs graficzny oparty na MUI, wspiera tez protokół SSL/TLS z użyciem AmiSSL v5. Minimalne wymagania to AmigaOS 3.0, 68020, 8 MB RAM. Zrzuty ekranów programu w działaniu oraz listę funkcji można znaleźć na stronie autora.
zamieścił: mailman
Simone Bevilacqua zaktualizował rozszerzenie AMOS Layers System (ALS). Przy jego pomocy każdy ekran napisanego w AMOS-ie programu staje się warstwą, które mogą być nakładane w dowolnej kolejności i z zachowaniem dowolnych parametrów przezroczystości. Dostępne są dwie wersje rozszerzenia: 1.x (zaktualizowana do wersji 1.101), która jest przeznaczona dla komputerów z chipsetem OCS/ECS oraz 2.x (zaktualizowana do wersji 2.5), która jest przeznaczona wyłącznie dla komputerów z chipsetem AGA. Informacje dotyczące możliwości rozszerzenia oraz film przedstawiający jego możliwości dostępne są na stronie projektu.

Z uwagi na nową wersję ALS zostały również zaktualizowane gry autora, które wykorzystują to rozszerzenie. Mamy więc wersje 1.8 gry "ArtPazz", 1.6 gry "Follix" oraz 1.2 gry "Ring Around The World.
zamieścił: mailman
Tristam Island to przygodówka tekstowa przygotowana przez Hugo Labrande, która zadebiutowała pod koniec 2020 roku. Gra wzoruje się na stylu zapoczątkowanym przez firmę Infocom i korzysta ze stosowanego przez tę firmę interpretera. Gracz wciela się w postać rozbitka z katastrofy lotniczej, który dryfując po morzu natrafia na małą opuszczoną przez mieszkańców wyspę Tristam i aby przetrwać musi odnaleźć odpowiedź na pytanie z jakiego powodu nie jest obecnie przez nikogo zamieszkała, a domostwa wyglądają tak, jakby starano się przed czymś uchronić. Z Aminetu można pobrać wersję demonstracyjną, która oferuje około 90-minut rozgrywki, co według autora stanowi około 25% gry. Pełna wersja gry dostępna jest w obecnie cenie 2 dolarów amerykańskich. Po zakupie uzyskujemy dostęp do 33 wersji gry przeznaczonej na różne systemy, jak również plik Z3, który pozwoli uruchomić grę na dowolnym innym interpreterze Z-Machine.

Obecnie rozpoczęła się również przedsprzedaż pudełkowej wersji gry, której dostępność została zapowiedziana na 1 sierpnia 2023. Za cenę 35 euro w kartonowym opakowaniu znajdą się: dyskietka 3,5'' z grą, karta MicroSD z obrazami gry w innych wersjach, dokumentacja w formacie A5, poradnik do gry, pocztówka, podręcznik "Jak gracz w gry "Interactive Fiction", naklejki, plakat A3 oraz próbka skały.
zamieścił: mailman
Dostępny jest dziesiąty numer dwumiesięcznika ZZap! Amiga. Wewnątrz znaleźć można recenzje gier "Cyberpunks 2: Next Generation" (która otrzymała wyróżnienie w postaci pieczątki Sizzlera), "Tenebra", "Hop To The Top!", "Boxx 4", "Kick Off 2" oraz "Ring Around The World". Ponadto kolejny odcinek historii gier firmy Bullfrog (tym razem szczegóły dotyczące gry "Populous 2", "Syndicate" oraz niewydanej "Magic Carpet" dla CD32), wspomnienia Tima Wrighta dotyczące gry "Aquaventura", wywiad z Docsterem - autorem amigowego portu "Kalle Kloakk", scenowe wspomnienia Galahada oraz recenzja książki "Demoscene - The AGA Years Vol. 2 1994-1996". Dodatkowo stałe rubryki, czyli kolekcje scenowych grafik, obrazków z oryginalnych pudełek z gier, a także kącik scenowych legend - tym razem "Book of Songs" grupy Complex. W numerze znalazł się również artykuł dotyczący silnika Scorpion. Magazyn składa się z 60. kolorowych stron i dostępny w cenie 4,99 funta.
zamieścił: mailman
Thomas Rapp zaktualizował program WBDock do wersji 2.865. Jest to narzędzie pozwalające na tworzenie konfigurowalnej "belki" (docka) z programami w celu ich szybkiego uruchomienia. Autor stworzył program pierwotnie dla systemu AmigaOS 1.x, lecz później równolegle rozwijał wersję dla AmigaOS 3.x, która zyskała możliwość nakładania skórek. Najnowsza wersja dostała nowy alternatywny wygląd (LCARS) oraz dwie nowe opcje: możliwość ukrycia docka, gdy wskaźnik myszy nie znajduje się nad nim oraz wyświetlanie w docku tekstu zamiast ikon.
zamieścił: mailman, nadesłał: Banter
Firma Red Fern Manufacturing zaprezentowała kartę Ultimate Expansion Board przeznaczoną dla kart Vampire V4 Standalone. Urządzenie oferuje praktyczne korzyści, takie jak wysokiej jakości wyjście audio, kompatybilność z MIDI, połączenia szeregowe, integrację sterowania zasilaniem, obsługę starszych wejść oraz szereg innych funkcji, takich jak oświetlenie LED i ekran LCD. Na uwagę zasługuje fakt, że płyta rozszerzeń posiada zewnętrzne wyjścia dla CompactFlash i USB Blaster, umożliwiając płynną wymianę kart lub flashowanie bez otwierania obudowy. Dzięki temu rozszerzeniu można przełożyć V4SA do własnej obudowy MiniITX lub bezpiecznie podłączać dyski twarde oraz czytniki CD-ROM bez obaw związanych z ich zasilaniem. Użytkownicy mogą wybrać jedną z dwóch opcji: V4 Ultimate Expansion Board z niezbędnymi akcesoriami lub gotowy zestaw zawierający też stylową obudowę mini-ITX ze szczotkowanego aluminium z przyciemnioną szklaną pokrywą. Rozszerzenie jest dostępne w sklepie shop.apollo-computer.com w limitowanej ilości.
zamieścił: mailman
Dostępna jest nowa wersja przeznaczonej dla systemu operacyjnego MorphOS przeglądarki internetowej Wayfarer. Jest ona oznaczona numerem 5.4 i zawiera między innymi poprawkę błędu podczas procesu pobierania, możliwość dodawania skryptów użytkownika do plików CSS, aktualizację cURL. Pełna lista zmian dostępna jest na stronie projektu https://wayfarer.icu/history.
zamieścił: mailman
Toni Wilen przygotował nową wersję emulatora WinUAE oznaczoną numerem 5.0.0. Najważniejszym jej elementem jest uzyskanie pełnej, dokładnej emulacji nierozszerzonej Amigi 500, a także obsługa 1,5 MB pamięci Chip dla wszystkich konfiguracji. Szczegóły dotyczące wszystkich poprawek, usprawnień oraz nowości znaleźć można w dokumentacji oraz na stronie programu.
zamieścił: mailman
Amiga RemixMaj, podobnie jak kwiecień, zbytnio nas nie rozpieszczał liczbę remiksów opublikowanych na stronie Amiga Remix. Tylko 6 sztuk, a wśród nich między innymi motywy z gier "Lotus 3", "Full Contact" czy "Wizball".
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Sam 460 - zawieszanie ... (38) »
Dual-expansion-slot (A... (42) »
Materiały wideo związa... (489) »
Amiga 500 (rev. 6) art... (10) 
PiStorm32 Amiga 1200 (698) »
Mos Radeon X1600 Pro (2) 
Muzyczne plumkanie (15) 
GBA 1000 pytania... (61) »
Zapowiedzi nowych gier... (5791) »
Poszukuję pracy z RayC... (129) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

1571

dodane przez: brandon

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem