zamieścił: alt_, nadesłał: Wronek
Logo BitBoat Bit Boat to nowe wydarzenie dla miłośników gier wideo i retrokomputerów. Nie idzie w mainstream, skupia się na grach dawnych oraz niezależnych. W tytuły "z tamtych lat" będzie można grać na klasycznym sprzęcie podpiętym pod kineskopowe telewizory - na ekspozycji znajdą się m.in. NES, SNES, Nintendo 64, Commodore 64, Atari 2600 oraz na różnej maści Amigach :) Gry niezależne zaprezentują łódzkie studia, m.in. DVD Unicorns i Project MOX. Dodatkowo udostępnione zostanie kilka stanowisk ze współczesnymi grami na Commodore 64. To nie będzie typowa wystawa muzealna z tabliczkami “nie dotykaj”, tu wszystkiego będzie można dotknąć i pomacać.

W ramach wydarzenia odbędą się spotkania z legendarnymi twórcami gier - m.in. z Jussim Koskelą (autorem Deluxe Ski Jumping) oraz Jonem Hare (Sensible Software), a także turnieje kultowych tytułów (m.in. Super Mario Bros grane na czas do góry nogami i Quake III Arena). Szczegółowy program na stronie wydarzenia - bitboat.pl

Dodatkowo, w sobotę w klubie Przechowalnia odbędzie się koncert Katoda oraz Jona Hare - twórcy m.in. Sensible Soccer.

Wydarzenie odbędzie się w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w dniach 12 i 13 kwietnia 2025 roku. Wstęp w cenie biletu do CKiN.
zamieścił: mailman
Speed HasteSzilard Biro przygotował dla AmigaOS 3 port gry "Speed Haste" (albo "Circuit Racer"). Są to wyścigi 3D różnej maści pojazdów. Można toczyć rozgrywkę zarówno w trybie mistrzostw kolejno po wszystkich ośmiu torach, jak również w trybie pojedynczych wyścigów na dowolnie wybranych torze. Sterowanie w grze odbywa się przy wykorzystaniu klawiatury, joysticka lub pada od CD32. Do działania wymagany jest procesor 68040 z FPU lub 68060 z FPU, Kickstart 3.0, chipset AGA lub karta graficzna, 4 MB pamięci Fast oraz AHI 4.18. Niezbędne są również pliki z wersji MS-DOS. Archiwum z plikami wykonywalnymi do pobrania z Aminetu.
zamieścił: mailman
AmiBlitz3Została wydana nowa wersja AmiBlitz, czyli kompletnego środowiska deweloperskiego, które pozwala tworzyć własne programy w języku BlitzBasic. W dużej mierze autor skupił się w niej na poprawie stabilności działania oraz usunięciu wielu błędów w różnych komponentach pakietu. Wersja dla AmigaOS 3 dostępna jest do pobrania z GitHub.
zamieścił: mailman
Pjusk"Pjusk" to nowa gra logiczna autorstwa zooperdana, w której zadaniem gracza jest przejść 24 etapy labiryntu. W każdym z nich drogę do wyjścia blokują strażnicy. Korzystając z dostępnych zasobów w postaci liczby punktów życia, mieczy oraz tarcz należy ich eliminować we właściwej kolejności. Gra została stworzona przy pomocy silnika Scorpion. Do działania wymaga Amigi z 1 MB pamięci. Dostępna jest za darmo w postaci pliku ADF, gotowej do uruchomienia z twardego dysku w postaci do wypakowania z archiwum LhA oraz w wersji WHDLoad.
zamieścił: mailman
RoguecraftGra "Roguecraft" - turowa labiryntówka podobna do "Hero Quest" czy "Legacy of Sorasil" z proceduralnie generowanymi etapami - otrzymała aktualizację. Wersja 1.5 wprowadza tabelę najlepszych wyników, które są zapisywane, zoptymalizowano procedury odpowiedzialne za pojawianie się nowego ekranu, podkręcono nieco trudność ostatniego bossa, usunięto utratę tury w wyniku użycia umiejętności teleportacji, usprawniono działanie zdolności oraz eliksiru teleportacji w zakresie przeniesienia do losowego miejsca, poprawiono zachowanie potworów przy wejściu w pułapkę, wprowadzono drobne ozdobniki graficzne i ulepszenia w animacji postaci, ekranie tytułowym, wyglądzie ścian, czcionki. Aktualizacja dostępna jest na stronie gry w serwisie Itch.io.
zamieścił: mailman
Amikit XAmiKit otrzymał nową aktualizację w wersjach dla Windowsa, Linuksa, Raspberry Pi i PiStorm. Szczegółowy wykaz wprowadzonych zmian zamieszczono tutaj.
zamieścił: mailman, nadesłał: marggines
"Trapped in the Tomb" to polska gra autorstwa Margginesa, która zalicza się do gatunku jednoekranowych zręcznościówek. Gracz wciela się w postać archeologa odkrywającego starożytne grobowce. Przeczesując jeden z nich, bohater nieświadomie uruchomił przełącznik, który spowodował, że został w grobowcu uwięziony. Zadaniem gracza jest wydostać się na zewnątrz, a aby to uczynić należy przemierzyć 100 komnat, po drodze odnajdując kryształowe czaszki, które stanowią klucz do wyjścia. Gra do działania wymaga Amigi z 1 MB pamięci i dostępna jest zarówno w wersji cyfrowej, jak i fizycznej. Wersja cyfrowa dostępna jest za darmo (choć można autorowi "wrzucić" dowolną kwotę według własnego uznania). Z kolei wersja fizyczna dystrybuowana jest na dyskietce wraz z instrukcją, naklejką kolekcjonerską oraz żetonem wzorowanym na styl starożytnej monety z symbolem czaszki. Dodatkowo w pudełku znajduje się pendrive, na którym zamieszczono grę w wersji ADF, w wersji gotowej do uruchomienia z twardego dysku oraz w wersji gotowej do uruchomienia bezpośrednio pod Windowsem lub Linuksem. Jest na nim również pełna oraz rozszerzona ścieżka dźwiękowa autorstwa Shadowolfa. Odnośniki do miejsc, w których wersja fizyczna jest do nabycia, podane są na stronie gry.
zamieścił: mailman
Neil Cafferkey udostępnił do darmowego pobrania sterownik prism2 do obsługi bezprzewodowych kart sieciowych opartych na układzie Prism II. Sterownik w pełni obsługuje wszystkie wspierane karty sieciowe w połączeniu z routerami 802.11b, jak również a/g/n, w każdym z możliwych trybów: niezabezpieczony, WEP 64/128 bit ASCII/HEX, WPA-PSK TKIP/AES lub WPA2-PSK TKIP/AES, z ukrytym i nieukrytym SSID. Warto przypomnieć, że sterownik prism2 jest pierwszym na Amidze z zaimplementowaną obsługą szyfrowania WPA (TKIP) i WPA2 (CCMP/AES). Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie karty sieciowe będą obsługiwały szyfrowane tryby. Wszystko zależy od zainstalowanego w nich firmware. Urządzenia z zainstalowanym oprogramowaniem Intersil obsługują szyfrowanie WEP, TKIP i CCMP, podczas gdy z oprogramowaniem Lucent/Agere tylko WEP i TKIP. Dodatkowo karty z oprogramowaniem Intersil należy zaktualizować, aby uzyskać obsługę WPA/WPA2. W najnowszej wersji sterownika autor usunął błąd związany z obsługą kart PCMCIA w Amidze 1200 ze sterownikiem AmigaOS 4 (od kilku wersji nie działał poprawnie), umożliwił korzystanie ze sterownika na Amidze 600, poprawił stabilność sterownika i usunął kilka błędów w kontekście obsługi kart Hermes II, dodał obsługę dla kilku kolejnych kart PCMCIA, wprowadził narzędzie WaiForLink, które opóźnia uruchomienie stosu TCP/IP do czasu ustanowienia połączenia bezprzewodowego. Archiwum z wersją dla AmigaOS 3.x i AmigaOS 4.x do pobrania z Aminetu.
zamieścił: mailman
SDLJuha "capehill" Niemimaki przygotował nową wersję portu biblioteki SDL3 dla AmigaOS 4.1. Autor zaktualizował kod do oficjalnej wersji 3.2.8, a w zakresie typowo amigowych elementy wprowadził pomniejsze poprawki i niewielkie usprawnienia.
zamieścił: mailman
Georg Wittmann zaktualizował bibliotekę xvs.library, z której korzystają amigowe programy antywirusowe. Wśród wprowadzonych zmian autor wymienia poprawki w zakresie rozpoznawania wirusów bootblocków serii Disk-Doktors, Suicide Machine, XCopy2, a także dodanie obsługi kolejnych odmian bootblockowych wirusów, jak Mosh 3.0, Silicon Penetration, VKill, Nemesis, Warhawk 1 Aniga. Dodatkowo dodana została wprowadzone poprawki w zakresie rozpoznawania wirusów Xeno, Traveling Jack. Bibliotekę można pobrać między innymi z Aminetu.
zamieścił: mailman
Autorzy hiszpańskiego kanału Amiga Wave uruchomili konkurs na stworzenie gry w silniku RedPill. Głównym założeniem autorów jest promocja narzędzia i pokazanie jego możliwości. Konkurs trwa do 28 czerwca 2025 roku, a wszystkie nadesłane prace zostaną zaprezentowane podczas Posadas Party 2025. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi kilka dni później, a dla zwycięzców przewidziane są nagrody w postaci komputera Amiga 500+ z zasilaczem i myszką, The A500 Mini, kupony o wartości od 50 do 150 euro na zakupy w sklepie AmigaStore.eu oraz koszulki.
zamieścił: mailman, nadesłał: Krashan
Ukazała się wersja 1.2 gry logicznej Untangle. Najważniejsze zmiany to lokalizacja gry (polskie tłumaczenie, przygotowane przez autora, jest dołączone do archiwum) i 25 nowych poziomów, w sumie jest ich już 200. Grę można pobrać z GitHuba, została też wysłana na Aminet, gdzie powinna się pojawić lada dzień.
zamieścił: mailman
Dostępny jest do nabycia dwudziesty numer dwumiesięcznika ZZap! Amiga. Wewnątrz znaleźć można recenzje gier "Electro Man", "Duel", "The Lost Pixel", "Droid Special Edition", "Lotus Turbo Challenge 2" (gra otrzymała wyróżnienie w postaci pieczątki Sizzlera) oraz "Rocket Ranger" w rubryce "ZZap! Amiga Files". Ponadto recenzja albumu muzycznego Allistera Brimble "David Whittaker - Amiga Works", recenzja książki "Demoscene - The Amiga Renaissance Volume 3 1997-2024", wywiad ze Stevenem Fletcherem - autorem filmu "Amiga Alive and Kicking", wspomnienia Tima Wrighta, druga część recenzji produkcji grupy Anarchy. Dodatkowo stałe rubryki, czyli kolekcje scenowych grafik, obrazków z oryginalnych pudełek z gier. W numerze znalazła się również kolejna część artykułu dotyczącego silnika Scorpion. Magazyn składa się z 60. kolorowych stron i dostępny w cenie 4,99 funta (+ VAT).
zamieścił: mailman, nadesłał: radzik
Krzysztof Radzikowski zaprasza na wywiad z jedną z legend polskiego środowiska amigowego - Benedyktem Dziubałtowskim. Benek to postać nietuzinkowa - rozmówcy omawiają początki amigowania, ogromny dorobek w społeczności komputera Amiga oraz obecne ciężkie zmagania z chorobą, która go spotkała. Bez wątpienia jest to wywiad o znaczeniu dużo większym niż tylko nasze hobby.

Wywiad podzielony został na trzy części ze względu na prawie sześciogodzinny materiał. Kolejne odcinki będą ukazywały się regularnie co tydzień - premiera następować będzie w czwartki o godzinie 19. Część pierwsza - odcinek 92 - dostępna w serwisie YouTube oraz platformach podcastowych.
zamieścił: mailman, nadesłał: Amiga Future
Ukazał się 173. numer magazynu Amiga Future. Przeczytać w nim można między innymi recenzje gier "Super Star Blast", "Jerboastar vs The Germows", "Sky Shapers", "Bunnito´s Feast", "Battle Squadron 2". Ponadto recenzja emulatora Denise, programu TuneFinder czy druga część recenzji Amiga 600gs. W numerze również kącik Trevora Dickinsona, kącik scenowy, artykuł o trudach bycia testerem AmigaOS 4.1, recenzja MorphOS 3.19, wrażenia z używania karty PiStorm32 CM4 w Amidze 1200. Dodatkowo wywiad z Richardem Leinfellnerem. Spis treści numeru dostępny jest tutaj. Czasopismo jest drukowane w pełnym kolorze w wersji niemieckiej oraz angielskiej i możliwe jest do nabycia m. in. u wydawcy.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

30.04.2010

Firma Hyperion Entertainement wydała drugie uaktualnienie dla systemu AmigaOS 4.1.

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Pamiętacie swoją pierw... (45) »
Słaby laminat A500 rev... (113) »
Wipeout 2097 (21) 
Quite OK Audio (14) 
Amiga w filmach super ... (290) »
pistorm600+Emu68 probl... (44) »
[C] SendIO() a Wait()... (3) 
AMIner (373) »
Zapowiedzi nowych gier... (6286) »
Zaproszenie na Polish ... (10) 
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem