zamieścił: mailman
Polish Amiga Floppy Preservation GroupDo działu Rodzynki dodane zostały kolejne pozycje z katalogu udostępnionego przez Biuro Informatyczno-Wydawnicze: Protracker 1.1b, Słownik angielsko-polski / Tłumacz, Słówka angielskie, Statki, Test Inteligencji + Biorytmy, Test Packet, Test Studio 5.0, Tom-Tel oraz zbiór Tekstur Graficznych.

Zgoda na udostępnienie publikacji do darmowego pobrania i używania w celach niekomercyjnych została uzyskana przez grupę Polish Amiga Floppy Preservation Group. Osoby będące w posiadaniu oryginalnych wydań pozycji Biura Informatyczno-Wydawniczego proszone są o kontakt z grupą pisząc w komentarzach lub bezpośrednio na adres kontaktowy.
zamieścił: mailman
AMIner to gra przygotowana przez tehKaina i Softirona. Początkowo zręcznościowa pozycja polegająca na wydobywaniu wszelakich minerałów w postaci złota, srebra, szmaragdów może wydawać się nudna, ale dzięki różnych trybom rozgrywki i możliwości rywalizacji z drugim graczem szybko może zmienić się w ciekawą pełną wyzwań produkcję. Możemy się ścigać, kto wydobędzie więcej lub kto wydobędzie szybciej pamiętając o takich ograniczeniach jak paliwo czy pojemność ładowni. Tytuł zajął drugie miejsce na RetroKomp GameDev Compo w 2018 roku. Obecnie autorzy wydali nową, można rzec finalną wersję. W stosunku do ostatniej wersji z 2020 roku usprawnili wiele elementów i wprowadzili dużo poprawek. Gra uruchomi się na dowolnej Amidze z 1 MB pamięci Chip i 1 MB pamięci Fast.
zamieścił: mailman
"Sołtys" to gra przygodowa "point and click" wydana w 1995 roku przez firmę L.K.Avalon dla MS-DOS. Dokładnie trzydzieści lat później ten tytuł trafia również na Amigę. Za przeniesienie tytułu odpowiedzialny jest Paweł Tukatsch. Nie jest to klasyczny port, lecz napisanie gry od nowa w oparciu o pierwowzór. Autor obecnie udostępnił wersję demo, która pozwala zaznajomić się z historią bohatera. Umożliwia również rozwiązać kilka pierwszych zadań, stojących na jego drodze do odnalezienia przyszłego zięcia, który uciekł jego córce sprzed ołtarza. W porównaniu z oryginałem gra oferuje pięć wersji językowych (polską, angielską, niemiecką, hiszpańską i włoską) oraz specjalnie przygotowaną przez Bartłomieja "BARTESEK" Niedźwieckiego muzykę. Gra do działania wymaga Amigi z chipsetem AGA, 1 MB pamięci Fast oraz dyskiem twardym. Pełna wersja gry, w wydaniu pudełkowym, ma być dostępna 25 maja 2025 nakładem firmy Retronics.eu.
zamieścił: mailman
Wydawnictwo Editions64K zapowiedziało nową, dwuczęściową publikację poświęconą historii firmy Psygnosis. "Psygnosis: Games People Play - Tome One" skupi się na działalności firmy w latach 1985-1993. Książka jest już prawie gotowa, lecz wydawnictwo uruchomi 11 kwietnia 2025, trwającą miesiąc, zbiórkę, której uczestnicy mogą zdobyć dodatkowe gadżety oraz wydanie kolekcjonerskie. Termin wysyłki zapowiedziany został na 15 czerwca 2025. Tom drugi, opisujący okres od 1993 do 2012 roku jest planowany na przyszły rok.
zamieścił: mailman
Cameron Armstrong przygotował nową wersję programu wykorzystującego technologię chatbota ChatGPT. W tej wersji autor wprowadził obsługę portu ARexxa, dodał obsługę najnowszych wersji modelu OpenAI w zakresie czatu, jak również modeli i głosów czytania. Bezpośredni odnośnik do archiwum zawierającego wersje dla systemów AmigaOS 3.1, AmigaOS 4.1 oraz MorphOS dostępny jest tutaj.
zamieścił: mailman
Kari-Pekka Koljonen przygotował wersję 2.62 odtwarzacza modułów muzycznych HippoPlayer. Wprowadzone zmiany obejmują między innymi usprawnienia w zakresie obsługi plików SID oraz PSID (dodanie PatternScope, wyświetlanie informacji o układzie SID w oknie informacji odgrywanego utworu, obsługa długości songu), dodanie obsługi kart dźwiękowych AmiGUS oraz Trinity jak również formatu plików VGM. Ponadto drobne zmiany w oknie ustawień oraz kilka poprawek zgłoszonych błędów (m.in w obsłudze formatu ImpulseTrackera). Archiwum z programem dostępne jest do pobrania z Aminetu.
zamieścił: mailman
Waldemar Konik przygotował artykuł opisujący w jaki sposób obsłużyć amigowe dyskietki na współczesnym komputerze pod systemem Ubuntu Linux za pomocą interfejsu DrawBridge oraz klasycznej stacji dysków z PC. Zapraszamy do lektury.
zamieścił: mailman
Firma Hyperion Entertainment udostępniła trzecią aktualizację dla systemu AmigaOS 3.2. Wśród wprowadzonych najważniejszych zmian (oprócz dużej liczby poprawek) wymieniono:
  • aktualizacje i usprawnienia w obrębie klas ReAction
  • wzbogacenie narzędzia TextEditor o możliwość definiowania własnych menu z makrami
  • usunięcie rezerwacji 12 kB pamięci Chip
  • nowy Kickstart ROM 3.2.3
  • aktualizacje narzędzi DiskDoctor oraz HDToolbox.

Aktualizacja jest darmowa dla zarejestrowanych użytkowników i dostępna do pobrania ze strony firmy Hyperion Entertainment.
zamieścił: mailman
Cameron Armstrong przygotował nową wersję programu wykorzystującego technologię chatbota ChatGPT. W tej wersji autor skoncentrował się na usprawnieniach w ramach instalacji programu, obsłudze lokalizacji (dostępna wersja z językiem polskim) oraz obsłudze schowka. Bezpośredni odnośnik do archiwum zawierającego wersje dla systemów AmigaOS 3.1, AmigaOS 4.1 oraz MorphOS dostępny jest tutaj.
zamieścił: mailman
Edwin Van Den Oosterkamp, autor publikacji Classic AmigaOS Programming: An introduction oraz Bare-Metal Amiga Programming: For OCS, ECS and AGA, przygotował trzecią część cyklu zatytułowaną Classic AmigaOS Programming: The Network. Książka skupia się na obsłudze sieci w pisanych dla AmigaOS programach.
zamieścił: mailman, nadesłał: deadwood
Dostępna jest do pobrania nowa wersja 32-bitowego systemu bazowego x86 AROS. Wersja ta zawiera ostatnie trzy lata rozwoju systemu AROS i przenosi 32-bitowe jądro na ten sam poziom, co nadchodzące wydanie 64-bitowe. Nowe jądro zapewnia ulepszone wsparcie dla nowszego sprzętu z obsługą ACPI, uzupełnione o ulepszenia sterowników dysków i sieci, a także aktualizacje podstawowych bibliotek systemowych i ponad 60 poprawek błędów w programach i bibliotekach. Dodatkową pracę włożono w stabilizację sterowników dla środowiska wirtualnego (VirtualBox, VMware i QEMU), dzięki czemu można wypróbować system w wirtualizacji przed zakupem właściwego sprzętu.

Pakiety do pobrania oraz pełna lista zmian są dostępne są repozytorium na GitHub. Dodatkowo dla osób które posiadają już instalację poprzedniej wersji system AROS (20220318-1) na GitHub dostępny jest pakiet aktualizujący. Przypominamy również o liście rekomendowanego sprzętu dostępnej na WikiBooks.
zamieścił: mailman
K&A PlusDostępny jest 27. numer magazynu Komoda & Amiga Plus. Z amigowej treści w numerze znalazły się między innymi recenzje gier "Fast Food 2", "Tale Of Evil", "Yoomp! Amiga", "Ami Robbo 2", "Star Dust Wars". Ponadto artykuły "Amiga na przełomie wieków", "Transfer danych Amiga-Macintosh", artykuł dotyczący magazynu "Amiga Rulez". Dostępna jest wersja papierowa oraz cyfrowa (wersja polska i angielska) wraz z kompilacją "K&A Games CD#2".
 głosów: 21  tagi: K&A Plus, magazyn drukowany
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
SDLBeWorld przygotował port biblioteki SDL3 dla systemu MorphOS. Autor nie ograniczył się wyłącznie do bezpośredniego przeniesienia biblioteki, lecz dodał elementy związane z systemem, takie jak obsługa dźwięku przez AHI, obsługa OpenGL czy lokalizacja.
zamieścił: Jazzcat
Zapraszamy do wysłuchania dwóch ciekawych wywiadów ze scenowcami.

Biter rozmawia z Plexą/Flying Cows, koderem m.in. dema Hunt for Red Kret z 1992 oraz współorganizatorem imprez Polish Autumn '93 i Polish Summer '96. Jest sporo wspominek, zabawne anegdoty z dawnych lat, pojawia się też odważne pytanie o pewien żelkowaty wektor... Wywiad składa się z czterech części: 1, 2, 3, 4.

Natomiast SampleMind z grupy amigowych entuzjastów Amigatronics z Hiszpanii przeprowadził rozmowę z najsłynniejszych obecnie muzykiem na amiscenie czyli Hoffmanem. Dowiecie się jak przygotowuje sample do Protrackera, jakie są jego ulubione wspólczesne dema, od czego zaczynał przygodę ze sceną i wielu innych rzeczy.

Polecamy!
zamieścił: mailman, nadesłał: recedent
Amiga NGPo długiej przerwie pojawił się kolejny numer magazynu "Amiga NG". W numerze znajdziemy między innymi:
  • Sprzęt: Sam460 LE, A1222 Plus, Talos i Blackbird, notebook PPC, THEA500Mini, A600GS i 1200 NG
  • System i programy: Szkółki rysowania fraktali i krzywych rozetowych przy pomocy Hollywood
  • Gry: Los Malditos, Fallout 2
Pismo nabyć można tutaj (na chwilę obecną - jedynie w formacie PDF).
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

30.04.2010

Firma Hyperion Entertainement wydała drugie uaktualnienie dla systemu AmigaOS 4.1.

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Pamiętacie swoją pierw... (45) »
Słaby laminat A500 rev... (113) »
Wipeout 2097 (21) 
Quite OK Audio (14) 
Amiga w filmach super ... (290) »
pistorm600+Emu68 probl... (44) »
[C] SendIO() a Wait()... (3) 
AMIner (373) »
Zapowiedzi nowych gier... (6286) »
Zaproszenie na Polish ... (10) 
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem